ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

05 TEMMUZ 2020 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

1-7 MART DEPREM HAFTASI "UNUTMA; DEPREMLER UNUTULDUĞUNDA GELİR..."

    Yayına Giriş Tarihi: 04.03.2011  Güncellenme Zamanı: 04.03.2011 12:24:57  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Bursa Şube olarak; ülkemizde yaşanmış pek çok canı acıtan depremleri her yıl dönümlerinde olduğu gibi bu yılki deprem haftasında da unutmayarak söylediklerimizi bıkmadan yineliyoruz.

Deprem haftası nedeniyle bir kez daha uyarıyoruz ;

Güvenli Konut, Güvenli kent, Güvenli Yaşam için Bilime, mühendisliğe ve akla aykırı uygulamardan vaz geçilmelidir.

Deprem unutulmamalı ; olmadan, ölmeden önlem alınmalıdır.

Depremle ilgili önlemler, "Sıfır" can kaydı hedefi ile planlanmalıdır. 

Deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrası yapılacaklar, ilgili tüm meslek disiplinlerinin katılımı ile belirlenmeli ama mutlaka belirlenmelidir.

Bilim, mühendislik ve akla aykırı uygulamalar ile rant politikaları nedeniyle, ülkemiz bir "deprem ve afet ülkesi" olmuştur. GSMH‘ nın her yıl ortalama %3 ile %7 si afet zararlarını harcamaya harcanmaktadır.  Gerçekte hepsi birer doğa olayı olan deprem, heyelan, su baskını vb. Olaylar bilinçsizce verilmiş yer seçimi kararları, mühendislik verilerinden yoksun imar planları, düşük standartlarda ve mühendislik hizmeti görmemiş yapı üretimi, kısaca ranta dayalı hızlı, düşük nitelikli, tasarımsız, plansız kentleşme ve izlenen sosyo ekonomik politikalar sonucu insani, sosyal ve ekonomik yıkımlara dönüşmektedir.

Deprem, Jeoloiji ve Jeofizikten, şehir plancılığı, inşaat, mimarlık, elektrik, makina mühendisliği disiplinlerine dek çok bilimli bir mühendislik, mimarlık alanıdır. Ancak ülkemizde gerek depremler gerekse bir çok toplumsal olay ve durum açısından mühendisliğe gereken pozitif önem verilmediğinden bir çok sorun oluşmakta, sorunlar çözülememektedir. Türkiye‘ nin deprem sorunu bu bağlamda ve bir bütünsellik içinde ele alınmalıdır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bağlı odaların her biri kendi meslek ve uzmanlık alanlarından hareketle kamuoyunu aydınlatmaya; mühendislik eğitim, bilgilendirme ve mesleki teknik denetim esas ve standartlarının yerleşmesine özel bir önem vermektedir.

Deprem haftası nedeniyle Bursa Kamuoyuna bir kez daha sesleniyoruz ;

1855 Bursa Depremi 28 Şubat‘ta meydana geldi. 11 Nisan 1855 28 Şubat depreminin bir artçı şoku resmi olarak 7,0 büyüklüğünde kaydedildi. Bu artçı şok Gemlik‘ten Mudanya‘ya kadar olan bölgeyi etkiledi. 1.300 kişi öldü.

Bursa ilinde en büyük doğal felaket tehlikesi depremdir. Depremler kesinlikle geliyorum diye bize bazı sinyaller gönderiyor. Fakat, doğa bilimlerinde şu anda geldiğimiz noktada bu sinyalleri değerlendirerek doğru deprem tahmini yapılabilmesi mümkün değil. Bu nedenle depreme karşı hazırlıklı olmamız gerekmektedir.

Bugün, tektonik hareketler hakkında hiçbir fikri olmayan, depremi tanrıların gazabı olarak gören ilkel uygarlıklara göre çok ileri bir noktadayız. Oysa, sahip olduğumuz değerli bilgilere karşın sergilediğimiz hazırlıksızlık tablosu, ilkel uygarlıklardan farkımızı bir kalemde sıfıra indiriyor...

Deprem Marmara bölgemizin dolayısı ile Bursamızın kapısına dayandı. Nüfusumuzun ve ekonomimizin en dinamik kesimini sıkıştırıp istiflediğimiz bu bölge, aynı zamanda, yarattığımız uygarlığın yumuşak karnını da oluşturuyor.

Ülke genelinde hazırlıksızlığımız ve altyapı sorunlarımız, yıllar boyu yaşanan felaketlerle birlikte hep dile getirildi, ama doğa bir sonraki felaketle kapımızı çalıncaya kadar biz yine unuttuk. Bu yumuşak karnın ne denli hassas olduğunu, bir depremin burada yol açacağı tahribatın boyutlarını, yağışlı havalarda bile felç olan kent yaşamı, tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyordu... Oysa, bilimi çağdaşlaşma çabamızın bayrağı yapacak bir politika, doğayla tanışma ve barışma sürecini de başlatacaktır. Doğayla savaşan değil, işbirliği yapan bir toplumun özlemini çeken insanımız, bilimin aydınlığından payına düşeni almalıdır. O halde yitirilecek bir dakikamız yok. Dersimizi aldık; artık, ödevimize başlamanın zamanı geldi de geçiyor ...

 

Murat ARABACI                                              İbrahim MART

TMMOB Jeo Fizik Mühendisleri Odası                 TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Bursa Şube Başkanı                                        Bursa Şube Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 995

Bursa Şube Kaynaklı Oda Görüşleri »
Tüm Oda Görüşleri »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.