ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

05 TEMMUZ 2020 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

`ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDUK`

    Yayına Giriş Tarihi: 27.08.2012  Güncellenme Zamanı: 27.08.2012 16:19:41  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Bursa`da bir panelde konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Afet Riski Alanlarının Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun`un, evi olan vatandaşları tekrar ev için borçlandıracağını, bu nedenle iptali için Anayasa Mahkemesi`ne başvurduklarını söyledi.

Bursa Akademik Odalar Birliği tarafından düzenlenen Deprem ve Kentsel Dönüşüm Paneli‘ne katılan CHP İstanbul Milletvekili  Haluk Eyidoğan, panel öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bursa‘nın deprem risklerinin azaltılması açısından Türkiye‘de öncelikli kent olduğunu belirten Eyidoğan, kentsel dönüşümün sadece inşaat yapmak olmadığını söyledi. Bu yapılaşmanın sosyal, kültürel, ekonomik, estetik ve şehir plancılığı boyutları olduğunu dile getiren Eyidoğan, "Sadece inşaata indirgeseniz başarılı olamazsınız. Bursa TOKİ Doğanbey örneğinde olduğu gibi bir şey ortaya çıkar. Kentsel dönüşüm, birçok mesleğin içinde olduğu bir çalışma ile daha sağlıklı, temiz, güvenli, yeşil alanları bulunan yerler yaratmaktır" diye konuştu.

‘ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDUK‘

Afet Riski Alanlarının Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun‘un sert, zorlayıcı, tepeden inme, mülkiyet, anayasa ve insan haklarına aykırı olduğunu savunan Eyidoğan şöyle konuştu:

"CHP olarak bu yasanın anayasaya aykırı kısımları için Anayasa Mahkemesi‘ne başvurduk. Yasa bu haliyle toplumda yaralar açabilecek. Binaların risklerinin tespit işlemini vatandaş karşılayacak. Bizim esas endişemiz vatandaşın mevcut varlıkları kendisine dönüşmüş halde sunulduğunda, kendisinin evi olduğu halde uzun vadede borçlanacağını ve ileriye dönük mağduriyetlerin yaşanacağını görüyoruz."

‘2012‘Yİ KURTARMAK İÇİN YASA ÇIKARTTILAR‘

Haluk Eyidoğan panelde yaptığı konuşmada da, 2012 yılında kalkınmanın devam etmesi için inşaat sektörünün devam etmesi gerektiğini anlattı. AK Parti‘nin Türkiye ekonomisinde düşüşü engellemek için 2B, Yabancılara Mülkiyet Satışı ve Kentsel Dönüşüm Yasası‘nı çıkarttığını öne süren Eyidoğan şöyle dedi:

"Bu üç yasa çıkarsa inşaat sektörü harekete geçebilir. Aksi durumda inşaat sektörü hız kesebilir. Bu ne demek? Türkiye ekonomisinin aşağa inmesi. 2B çıktı mı? Çıktı. Yabancılara Mülkiyet satışı çıktı mı? Çıktı. John Simit 600 dönüm araziyi artık alabiliyor. Kentsel Dönüşüm de çıktı. Kentsel Dönüşüm bize depreme endekslenerek, tepeden inme getirildi. Amaç 2012‘yi kurtarmak."

‘UZMANLARA DANIŞILARAK YENİDEN YAZILSIN‘

Meclis‘e sunulan yasanın ucube bir yasa olduğunu öne süren Eyidoğan, yasanın hukuki bir yasa olmasına rağmen hukuku katlettiğini kaydetti. Yasanın Türkiye‘nin acil, orta ve uzun vadeli ihtiyaçlarına cevap vermeyeceğini savunan CHP‘li Eyidoğan, kentsel dönüşüm uzmanlarına danışılarak yeniden yazılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Okunma Sayısı: 676

Bursa Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.