ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

04 TEMMUZ 2020 , CUMARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

NİLÜFER ÇAY`I TEMİZ AKSIN!

    Yayına Giriş Tarihi: 31.08.2012  Güncellenme Zamanı: 31.08.2012 14:48:36  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

29 Ağustos tarihinde yapılan halkı bilgilendirme ikinci toplantısına şubemiz adına Sn.H.Murat Arabacı ve Sn.Tahsin Tar katılım sağlamışlardır.

Köylüler Nilüfer Çayı‘nın temiz akması için ayaklandı

Bursa‘da köylüler ve sivil toplum örgütlerinin Nilüfer‘e bağlı Çaylı köyündeki toplantısında, "Nilüfer‘de zehir istemiyoruz" sloganları atılırken, Bakanlığın kestiği 75 bin liralık cezaların caydırıcı olmadığı vurgulandı.

Bursa‘nın yaz kış denize akan tek deresi olan Nilüfer Çayı‘nın fabrikaların kimyasal atıkları ile her geçen gün giderek kirlenmesine karşı köylüler birleşti. Kampanya kapsamında bir araya gelerek seslerini duyurmak isteyen köylüler, Çayönü köyünden sonra Çaylı köyünde bir araya geldi.
Köyün meydanında yapılan eyleme, çok sayıda sivil toplum örgütü ve meslek örgütü ile köylüler katıldı. Bölgedeki pek çok çiftçinin ürünlerini bu çaydan suladığını ifade eden köylüler, "Bu suyu hayvanların bile tüketmesi sakıncalıyken, önderdiğimiz numune örneklerden ‘içebilirsiniz‘ diye zamanında rapor gönderdiler. Kokusundan bile gelen misafirlerimiz durmak istemiyor. Bizler buna zoraki olarak alıştık" dedi.

"Bu suyla büyüyen sebzeler kanser yapıyor"

Nilüfer Çayı‘nın Bursa kent merkezine girdikten sonra kirlendiğini ifade eden Bursa Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uluşahin, "Nilüfer Çayı zehir akıyor. Yaptığımız analizler sudaki kimyasal madde oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Kimyasallar, suyun içindeki oksijeni bitiriyor ve çürükçül bakteriler ortaya çıkıyor. Suyun çürümüş yumurta gibi kokması da bundan kaynaklanıyor. Kimyasal maddeler ile sulanan sebzeler yenildiğinde vücuttaki o kimyasallar artık atılmıyor. Bunun sonucunda da sinir hastalıklarından tutun kanser ve cilt hastalıklarına kadar birçok hastalık baş gösteriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Nilüfer‘i kirleten bazı kuruluşlara 75 bin TL ceza kesti. Bu yeterli değil. Sağlığımızın değeri 75 bin lira olamaz. Birlik olup caydırıcı cezalar kestirmeliyiz. Hiçbir şey Bursa‘nın kirlenmesinin bedeli olamaz. Hangi sektörlerin bu kirliliğe yol açtığını biliyoruz" diye konuştu.

"Artık birlik olup ‘hayır‘ demeliyiz"

Daha önce Nilüfer Çayı‘nda balık tutuklarını ve yüzdüklerini ifade eden Bursa Tabipler Odası ve Çevre Komisyonu Üyesi Dr. Şeref Tuzcu, artık derenin yanından bile geçemediklerini ifade ederek, "Bizler Nilüfer Çayı‘nın etrafında yerleşmiş insanlarız. Bu toprakta büyüdük. Bu toprakta çocuklarımızı büyütüyoruz. Buradan başka gidecek yerimiz yok ama kanalizasyon akan ya da kimyasal akan çayı istemiyoruz. Nilüfer Çayı‘nda sadece sanayi değil, Bursa‘nın diğer atıkları da var. Nilüfer tüm Bursa‘nın sağlığını tehdit ediyor fakat buraları biz kirletmiyoruz. O zaman kirletenlerin kirletmesini önlemekten başka çaremiz yok. Artık birlik olup buna ‘hayır‘ demeliyiz" dedi.

"Çocuklarımıza kötü miras bırakmak istemiyoruz"

Konuşmacıların sözleri sık sık köylüler tarafından atılan, "Nilüfer‘de zehir istemiyoruz" sloganlarıyla kesildi.

Toplantının sonunda söz alan Ekolojik Yaşam Derneği (EKO-DER) Başkanı Arca Atay, "Bizim bıraktığımız mirasın üzerinde çocuklarımız hayatlarını sürdürecek. Bizler onlara kötü bir miras bırakmama adına çaba göstermeliyiz. Nilüfer Çayı‘nın balık tutulan yüzünü çocuklarımız hiçbir zaman görmedi ama bizler görmeleri için çaba sarf ediyoruz. Fabrika atıklarını Nilüfer Çayı‘na dökenlerle ilgili dik duruş sergiliyoruz. Çocuklarımıza kötü bir miras bırakmak istemiyoruz" dedi.

Toplantının yapıldığı köy meydanına asılan, "Nilüfer Çayı temiz aksın", "Su yaşamdır kirletilemez", "Fabrikalar, zehirli atıklarınızı Nilüfer Çayı‘na dökmeyin", "Tarım ürünlerimizi sanayinin zehirli sularıyla sulamak istemiyoruz", "Nilüfer için bütün köylüler birleşti" pankartları dikkat çekti.

Okunma Sayısı: 671

Bursa Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.