ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

23 KASIM 2020 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

SOFRALARA ZEHİR AKIYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 31.08.2012  Güncellenme Zamanı: 31.08.2012 14:46:50  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Bursa`nın can damarı olan Nilüfer Çayı`ndan zehir akıyor. Yıllardır yaptıkları tüm şikâyetlerin göz ardı edildiğini söyleyen mağdur köylüler, "Unutmayın, bu suyun yetiştirdiği besinler sofranıza geliyor!" uyarısında bulundu.

Bursa‘nın yaz kış denize akan tek deresi olan Nilüfer Çayı, etrafına zehir saçıyor. Yaklaşık 25 yıldır Nilüfer Çayı‘nın kötü kokusunu ve pisliğini çeken köylüler, tehdidin son aşamasına geldiğini belirterek isyan bayrağını çekti. Duyarlı Çayönü Köyü gençlerinin sosyal medyada bu çevre felaketine ses çıkarması,‘Nilüfer Çayı Temiz Aksın‘ kampanyasının başlamasına neden oldu. Ortak bir platformda buluşan; DOĞADER, Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Kimya Mühendisleri Odası, Bursa Barosu, Bursa Tabipler Odası, Karacabeyliler Derneği, EKODER ve bölgedeki 25 köy muhtarı, her hafta bir köyde yapacakları bilgilendirme toplantılarına önceki gün Çayönü Köyü‘nden başladı. Konuşmacıların halkı bilgilendirdiği toplantıya civar köylerden de katılım oldu. Nilüfer Çayı‘nın kirliliğinin yaşamlarını cehenneme çevirdiğini ifade eden mağdur köylüler, "Sorun herkesi ilgilendiriyor. Bölgedeki pek çok çiftçi çaresizlikten ürünlerini bu çaydan suluyor. Hayvanlar bu suyla yetişen yemle büyüyor. Şehirliler, bu zehirli suyla büyüyen besinleri tükettiklerini unutmasın" dedi.

GELEN KAÇIYOR

Bursa‘nın bütün pisliğinin Nilüfer Çayı ile bu bölgedeki 32 köyden geçerek Karacabey Boğazı‘ndan denize döküldüğünü belirten Çayönü köylüleri, "Nilüfer Çayı‘nın kirliliği 52 tane köyü olumsuz etkiliyor. Yazın su ihtiyacının artmasıyla baraj kapakları kapatılıyor. Şu anda akan suyun tamamı şehrin ve sanayinin atık suyu. Yani Nilüfer Çayı zehir akıyor" dedi. Önlemini almayan sanayi kuruluşlarının, çevreye duyarlı sanayicileri de lekelediğini belirten köylüler, "Dürüst sanayicilerin de bu çevre felaketine tepki göstermesi gerekiyor" dedi. Gelen misafirlerinin kötü koku yüzünden bir an önce gitmek istediğini ifade eden Çayönülüler, "Bu rezaleti yıllardır yaşadığımız için biz zoraki alıştık. Ama köyümüze gelenler rahatsız olup kaçıyorlar. Bölge köylerinde cilt hastalıkları artmaya başladı" ifadelerini kullandı.

SIKI DENETİM ŞART

Nilüfer Çayı‘nı kirleten kadar, bu kuruluşlara ruhsat verenlerin de suçlu olduğunu ifade eden DOĞADER Başkanı Murat Demir, "Doğadaki bir damla suyu oluşturmada kimsenin hakkı yok. Su doğanın yaşam dengesidir. Fakat bu yaşamsal hak gasp ediliyor. Yıllardır burada yaşanan kirlilik balıkları, kuşları, böcekleri öldürdü. Şimdi sıra bizde, buna izin vermeyeceğiz" dedi. Çözüm yolunun, denetimden geçtiğini belirten Demir, "Nilüfer Çayı‘nı etkileyen fabrikaların arıtma tesisi olup olmadığı denetlenmeli. Olmayan fabrikaların, arıtma tesislerini tamamlayana kadar faaliyetleri durdurulmalı. Olanların da düzenli bir şekilde arıtma yapması sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

6 ayda temizlenir

Bursa‘nın gıda ihtiyacını karşıladığı bu bölgeye, Nilüfer Çayı‘nın zehir saçtığını ifade eden Bursa Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uluşahin, "Yaptığımız analizler; sudaki kimyasal madde oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Kimyasallar, suyun içindeki oksijeni bitiriyor ve çürükçül bakteriler ortaya çıkıyor. Kötü koku ve bataklıkların sebebi de bu" dedi. Gerekli önlemler alındığı takdirde Nilüfer Çayı‘nın 6 ayda temiz akacağını belirten Uluşahin, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Nilüfer‘i kirleten bazı kuruluşlara 75 bin TL ceza kesti. Demek ki sesimizi duyurmaya başladık. Bu tabii ki yeterli değil. 75 bini ver kurtul yok. Hiç bir şey Bursa‘nın kirlenmesinin bedeli olamaz. Hangi sektörlerin bu kirliliğe yol açtığını biliyoruz. Gerekli tedbirler alınmazsa ilerleyen günlerde çevreyi kirleten kuruluşları açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

Sağlık taraması yapılmalı

Bölgede ciddi sağlık araştırmaları yapılması gerektiğinin altını çizen Bursa Tabipler Odası ve Çevre Komisyonu üyesi Dr. Şeref Tuzcu, "Nilüfer Çayı‘nda sadece sanayi değil Bursa‘nın diğer atıkları da var. Nilüfer tüm Bursa‘nın sağlığını tehdit ediyor. Fakat gerekli merciler tarafından ne buranın temiz tutulmasıyla ne de ortaya çıkan olumsuzlukların tespitiyle ilgili bir çalışma yapılmıyor" dedi. Bölgede insan hakları ihlali olduğunu belirten Bursa Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Eralp Atabek ise, bu toplantıların yasal olduğunu ve çevre kirliliğine sebep olan kuruluşlarla ilgili yasal sürecin başlaması gerektiğini söyledi.

Okunma Sayısı: 612

Bursa Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.