ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

04 HAZİRAN 2020 , PERŞEMBE

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

1-7 MART DEPREM HAFTASI

    Yayına Giriş Tarihi: 04.03.2013  Güncellenme Zamanı: 04.05.2013 11:13:52  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

28 ŞUBAT SİVİL SAVUNMA GÜNÜ VE ARKASINDAN GELEN HAFTA İSE; YAŞANAN DEPREM AFETLERİNİN HATIRLANMASI, ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİN UNUTULMAMASI VE BU GİBİ DOĞAL AFETLERİN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE YARATACAĞI OLUMSUZ ETKİLERİN AZALTILMASI  AMACIYLA UYGULAMAYA KONAN DEPREM HAFTASI.

ÜLKEMİZDE 8 VE DAHA ÜZERİNDE BİR BÜYÜKLÜKTE DEPREM OLMAMIŞTIR. ÜLKEMİZ DÜNYA ÜZERİNDE DEPREM BÜYÜKLÜKLERİ BAKIMINDAN 2.ÖNEMDE, ANCAK DEPREM HASARLARI BAKIMINDAN 1.ÖNEMDEDİR. BUNUN NEDENİ KÖTÜ YERDE KÖTÜ YAPILAŞMA, BİLGİSİZLİK, DENETİMSİZLİK, YOLSUZLUK, TASARIMSIZLIK VE YOKSULLUKTUR.

TÜRKİYE‘DE YAPI NİTELİĞİNE GÖRE DEPREMLER 6,5TEN SONRA FELAKETE DÖNÜŞMEKTEDİR. DOĞU ANADOLU‘DA YIKIM YAPAN BÜYÜKLÜK 4 İKEN BATI ANADOLU‘DA BU DEĞER 6,2YE KADAR ÇIKMAKTADIR. YANİ ÜLKEMİZDE YOKSULLUK ARTTIKÇA DEPREMİN DE YIKICILIĞI ARTMAKTADIR.

BURSA İLİMİZ İSE ETRAFI DENİZLERLE DEĞİL AMA FAY HATLARI İLE ÇEVRİLMİŞ BİR ADA DURUMUNDADIR. DEPREM AKTİVİTESİ OLARAK TA OLDUKÇA AKTİF BİR BÖLGEDEDİR. GEÇMİŞTE BÖLGEMİZDE BİRÇOK YIKICI DEPREMLER OLDUĞU GİBİ, GELECEKTE DE SIK SIK OLUŞACAK DEPREMLERLE BÜYÜK CAN VE MAL KAYBINA UĞRAYACAĞIMIZ BİR GERÇEKTİR. BU NEDENLE DEPREMİ BEKLEMEK İNTİHARDIR.

AYRICA DEPREM ÖNCESİ VE SONRASI İLE BİRÇOK MESLEK DİSİPLİNİNİ İLGİLENDİREN BİR DOĞA OLAYIDIR. BU MESLEK GRUPLARI JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ, ŞEHİR PLANCILARI, MİMARLAR, İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ, HARİTA MÜHENDİSLERİ VE TABİBLERDİR. BU MESLEK GRUPLARININ KAYGILARINDAN UZAKLAŞARAK HEP BERABER, NE BİR ADIM ÖNDE, NE BİR ADIM ARKADA, YAN YANA, AYNI DİLİ KONUŞARAK YAPACAĞI ÇALIŞMALAR SONUCUNDA BİZ BU DEPREM OLAYINI JAPONYA ÖRNEKLERİNDE OLDUĞU GİBİ ÇÖZERİZ VE DE ARTIK ÇÖZMELİYİZ.

BİZLERİN JEOFİZİK MÜHENDİSLERİNİN VERMİŞ OLDUĞU BİLGİLER DİKKATE ALINIR VE UYGULAMAYA KOYULURSA; DEPREM ANINDA CAN VE MAL KAYIPLARININ EN AZA İNECEĞİNİ BİLİYORUZ.

ANCAK ÜLKEMİZDE NE YAZIK Kİ DEPREMLER OLMADAN DA ÇEŞİTLİ YAPILARIMIZ YIKILABİLMEKTE VE BİRÇOK VATANDAŞIMIZ DA BUNU CANIYLA ÖDEMEKTEDİR.

PEKİ, DEPREMLERLE, DİĞER DOĞAL AFETLERLE VEYA HERHANGİ BİR AFET OLMAKSIZIN OLUŞAN VE FELAKETE DÖNÜŞEN BU OLAYLARIN NEDENİ NEDİR?

EN KISA YOLDAN              EN AZ MASRAFLA          EN ÇOK KAZANÇ.

ŞÖYLE YA DA BÖYLE, BİZİMKİ GİBİ KÜLTÜRLERDE GÜVENLİĞİ İKİNCİ PLANA İTEN "KORKMA ABİ, BİRŞEY OLMAZ"LIĞI DEVREYE SOKAN BİR YAKLAŞIMDIR BU.

VE BU YAKLAŞIM NE YAZIK Kİ BÜTÜN KAFALARA DA HÂKİM DURUMDADIR. BU NEDENLE DE EN SON 7.2LİK 29 SANİYE SÜREN BİR DEPREMDE 600 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETMİŞTİR.

BUGÜN, TEKTONİK HAREKETLER HAKKINDA HİÇBİR FİKRİ OLMAYAN, DEPREMİ TANRILARIN GAZABI OLARAK GÖREN İLKEL UYGARLIKLARA GÖRE ÇOK İLERİ BİR NOKTADAYIZ. OYSA SAHİP OLDUĞUMUZ DEĞERLİ BİLGİLERE KARŞIN SERGİLEDİĞİMİZ HAZIRLIKSIZLIK TABLOSU, İLKEL UYGARLIKLARDAN FARKIMIZI BİR KALEMDE SIFIRA İNDİRİYOR.

BU NEDENLE KAYBEDECEK BİR DAKİKAMIZ BİLE YOK. DERSİMİZİ DEFALARCA ALDIK; ARTIK, ÖDEVİMİZE BAŞLAMANIN ZAMANI GELDİ DE GEÇİYOR BİLE...

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı: 550

Bursa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.