ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

04 HAZİRAN 2020 , PERŞEMBE

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

TOPLUMSAL DEPREMLERİ ANLAMAK ZOR

    Yayına Giriş Tarihi: 25.07.2013  Güncellenme Zamanı: 17.08.2013 15:25:52  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

JFMO Balıkesir İl Temsilciliği tarafından 24.07.2013 tarihinde Balıkesir İlinin depremselliği ve zemin etüt uygulamalarına yönelik basın açıklaması yapıldı.


TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen "Balıkesir‘in Depremselliği ve Zemin Etüdü" konulu panele konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bursa Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı, Sakarya Jeofizik Mühendisleri Odası 2. Başkanı Erdem Orhun Kuybulu, İstanbul Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Özdemir katıldı.

Jeofizik Mühendisleri Odası‘nın düzenlediği Balıkesir´in Depremselliği konulu panelde gençlerin oluşturduğu toplumsal deprem damgasını vurdu. Balıkesir‘in depremselliği ile ilgili panelde konuşan Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu "İtiraf ediyorum gençleri anlayamamışız. Hem teknolojiyi hem de vatanlarını seviyorlarmış. Gezi Parkı‘nda kimsenin eleştirilemez olmadığını hepimize gösterdiler. Siyasi partileri suçlamak kolaycılık, bizler de gençleri anlamamışız ama şimdi geleceğe dair daha umutluyum. Doğa olayı olan deprem anlaşılabilir ama toplumsal depremleri anlamak daha zordur" diye konuştu.

"BALIKESİR BELEDİYESİ‘NDEN OLUMSUZ YANIT ALDIK"

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Akın Adıgüzel şunları söyledi: "Balıkesir ilinin 1. Derece deprem bölgesinde olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Balıkesir‘in kuzeyinden geçen ve büyük ölçekli depremler üreten Kuzey Anadolu Fay Hattı kuş uçuşu 60 km uzakta Manyas ilçemizden geçmektedir. İlimizde en büyük deprem 1964 yılılında Kuzey Anadolu fay zonu üzerinde 7.0 büyüklüğünde Manyas ilçemizde olmuştur. Bu deprem Balıkesir merkezde büyük hasarlara yol açmıştır. Muharrem Hasbi Koray Lisesi ve PTT binaları zarar görmüştür. Maalesef ilimiz her bir yüz yılda büyük depremden etkilenmiştir. Balıkesir ili, çevresinde deprem üreten mekanizmalara çok yakındır. Yıl dönümü yaklaşan 17 ağustos 1999 Adapazarı Depremi Balıkesir‘de de hasarlara neden olmasa da yoğun bir şekilde hissedilmiştir. Yine son günlerde Ege Denizi‘nde oluşan 3.5-5.0 büyüklüğündeki depremler kentimizde hissedilmiş ve tedirginliğe yol açmıştır.

Deprem hasarlarının ve can kaybının azaltılması konusunda yapı zemin ilişkisi son derece önemlidir. Balıkesir ilinde meslektaşlarımızın yaptıkları zemin etüdlerinden çıkan sonuçlara göre bir çok mahallede suya doygun yerlerde zemin sıvılaşması mevcuttur. Dolayısıyla olabilecek büyük depremlerde bu mahallelerde depremin büyüklükleri daha da artacaktır. Biz jeofizik mühendisleri zemin etütleri yaparken yapay bir deprem dalgası üreterek deprem anında yerinde dinamik olarak zeminin nasıl davranacağını belirleriz. İlimizde parsel bazında yapılan zemin etütleri sadece sondajlardan alınan numunelerin analizleri sonucunda yapılmaktadır. Jeofizik çalışmalar olmadığından dolayı zemin etütleri eksik kalmaktadır. Laboratuar çalışmalarında numunelerin Vp ve Vs hızlarını jeofizik mühendisleri ölçer.

Öte yandan yasalarda Jeofizik Mühendisliği "Planlı alanlar Tip İmar Kanununun 57. Maddesi‘nin 5. Fıkrasında, statik projeye esas zemin etüt raporlarında yeraltının dinamik esneklik direnişleri ve yerin dayanımı, taşıma gücü, yer altı suyu varlığı, yer altı yapısı, deprem bölgelenmesi, yer kırıklarının hareketleri, oturma, sıvılaşma, yer kaynaklarının boyutları gibi zeminsel fiziksel özelliklerini belirleyen çalışmaları jeofizik mühendisleri tarafından yapılır." demektedir.

Balıkesir ili son yıllarda çevremizde oluşan depremlerden etkilenmekte olup riskli bir bölgede bulunmaktadır. Balıkesir Belediyesi ile birçok kez görüştük ve yasa ve yönetmeliklerde meslek olarak yer aldığımızı deklare etmemize rağmen olumsuz yanıt verildi. Halen parsel bazında yapılan zemin etütlerinde Balıkesir Belediyesi jeofizik çalışmaları istememekte olup yasaları ve yönetmelikleri uygulamamaktadır.

Balıkesir‘in Edremit, Bandırma gibi ilçeleri statik projeye esas hazırlanan zemin etütlerinde jeofizik etüt çalışmaları yer almaktadır. İlimizin büyükşehir kapsamına alınmasıyla birlikte bugüne kadar yapılan hatadan dönülerek yeni hazırlanacak imar yönetmeliğinde zemin etütleri içeriğinde jeofizik mühendisliği uygulamalarına yer verilmesini jeofizik mühendisleri olarak talep ediyoruz. Yapı zemin ilişkisinin güvenli olarak saptanmasında hatta yapıların yeraltındaki kırıklı bir zeminde nasıl ve hangi yönde oturabileceğine kadar belirleyici olan jeofizik mühendisliğinin çalışmaları sonucu verdiği zemin parametrelerine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde Balıkesir ilinde zemin sıvılaşmasının birçok mahallede olduğuna göre ilimizin çevresinde oluşacak depremlerde veya yaklaşan olası büyük Marmara depreminin sonuçlarına katlanılacaktır."

"TOPLUMSAL DEPREMLERİ ANLAMAK DAHA ZORDUR"

Daha sonra söz alan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu şöyle konuştu: "TMMOB‘un yaptığı mücadeleye siyasi görüşünüz ne olursa olsun destek vermeniz lazım. Bugün burada Jeofizik Mühendisleri Odası Temsilciliği‘nin konuğu olmaktan mutluluk duyuyorum.

Marmaray Projesini kim yapıyor? Japonlar yapıyor. Marmaray‘dan çıkan hafriyatı Marmara Denizi‘ne döküyorlar. Şimdi sormak lazım Marmara Denizi gibi içinde çeşitli canlılar olan, balıklar yaşayan bir denize siz kendi ülkenizde bu hafriyatı dökebilir misiniz? Japonya‘da 1 kilosunu bile boşaltamazsınız. Peki türkiye‘de hangi cesaretle bunu yapıyorsunuz? Ki biz Japonları severiz millet olarak. Bu haber çıktı gazetelerde ama ne İstanbul valisinden ne belediye başkanından kimseden bir açıklama gelmedi. Bu kadar kaygısız, bu kadar sahipsiz, başı boş bir ülke düşünülemez.

» Basın toplantısı aşağıdaki yazılı ve görsel basının haber sitelerinde yeraldı

Okunma Sayısı: 513

Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.