ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

23 KASIM 2020 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

VAN DEPREMİNİN ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİ AMA...

    Yayına Giriş Tarihi: 23.10.2013  Güncellenme Zamanı: 23.02.2018 17:51:02  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Van depreminin üzerinden iki yıl geçti. 644 kişinin öldüğü depremin ikinci yılında barınma, ekonomi ve eğitim konularında ciddi sorunlar yaşanıyor. Depremzedeler hâlâ depremden kaynaklı psikososyal sorunlarla boğuşuyor.

Gündem Çocuk Derneği‘nin raporuna göre Van depreminin ikinci yılında barınma, ekonomi , eğitim ve psikososyal destek konularında ciddi sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Depremzedeler ve özellikle çocuklar hâlâ depremden kaynaklı psikososyal sorunlarla boğuşuyor. Depremin ikinci yılında Van gerçeği rapora şöyle yansıdı:

Deprem sonrasında kurulan 34 konteynir kentten 4‘ünde Van Valiliği‘nin rakamlarına göre hâlâ 255 aile yaşamaktadır. Buna rağmen valilik konteynir kentleri boşaltmak için elektrikleri ve suyu kestiği, sosyal alanları kaldırdı.

Van‘da AFAD verilerine göre 19 bin yapı yıkılması gerekiyor. Şimdiye kadar 12 bin yapı yıkıldı. Van‘da hâlâ güçlendirilmeyi bekleyen 10 bin yapı bulunuyor.

TOKİ konutlarıyla konut sahibi olan bazı kişiler konutlara yerleşmedi. Evini kiraladı ya da aralarında yaptıkları sözleşmeyle sattı. TOKİ konutlarının teslimden 2 yıl sonra başlayacak olan ödemeleri birçok aileyi çok olumsuz etkileyecek. TOKİ‘de yaşamanın dört kişilik bir aileye ek masrafı toplamda aylık 980 TL‘yi bulmaktadır. Asgari ücretle geçinen bir ailenin bu masrafları karşılaması mümkün değildir. Van‘ın şehir kültürüne, mimarisine, dokusuna uygun olmayan TOKİ konutları aynı zamanda yerel inşaat sektörüne önemli oranda zarar verdi. Bu durum şirketler ve yatırımlarını etkilerken aynı zamanda inşaat sektöründe usta ya da işçi olarak çalışan insanların da işsiz kalmasına neden oldu."

Yukarıdaki gazete haberi ve Gündem Çocuk Derneğinin raporu Van depremi üzerinden geçen iki yıllık süre zarfında  nelerin yapılamadığını bir kez daha kanıtlıyor bizlere...

Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

Depremlerden alınacak dersler vardır. biz bu derslerimizi dünyamızda ve ülkemizde olan depremlerle aldık ama ödevlerimizi yerine getirmekte her geçen gün geç kalıyoruz.

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ olarak bir kez daha söylüyoruz.

Deprem bölgeleri haritası‘na göre, yurdumuzun %92‘sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95‘inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98‘i ve barajlarımızın %93‘ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.

Asıl mesele topraklarının yaklaşık olarak %90‘nı deprem bölgesinde olan ülkemizde olası bir deprem öncesinde deprem zararlarının azaltılması ve dolayısı ile can kabının yaşanmaması için neler yapılması gerekliliğinin; deprem sonrasında ise soğukkanlılık içerisinde oluşabilecek krizlerin nasıl yönetiliceğinin bilinmesi ve taviz vermeden uygulamaya geçilebilmesindedir diyerek;

O gün orada kaybolan canlarımız önünde bizler bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

Okunma Sayısı: 308

Bursa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.