ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

23 NİSAN 2019 , SALI

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI, MİMARLAR ODASI VE ŞEHİR PLANCILARI ODASI BURSA ŞUBE BAŞKANLARI BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 20.01.2015  Güncellenme Zamanı: 20.01.2015 20:59:28  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

SOĞANLI MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanları, "Soğanlı Kentsel Dönüşüm" projesini başlatan Osmangazi Belediyesi için karne hazırladı. Oda başkanlarının, ‘kentsel dönüşüme giriş`, ‘zemin etüt kriterleri`, ‘toplumsal yararlılık`, ‘sosyal donatı alanları`, ‘akademik odalarla ilişkiler` derslerinden ‘1` verdiği belediyeye, ‘medyatik yaklaşımlar` ve ‘yatırımcı çıkarlarını gözetme` derslerinden `5` vermesi dikkat çekti.

Üç oda başkanı BAOB binasında basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek, Osmangazi Belediyesi`nin Soğanlı Kentsel Dönüşümü hakkında kendileri için bilgilendirme toplantısı yaptığını ancak, belediyenin yansıttığı gibi projeye ‘tam not` vermediklerini dile getirdi.

Dönüşüm projesinin sorunlarını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu: "Hazırlanan avan projeler, mimari açıdan da çağın gereksinimlerini karşılamaktan uzaktır. Kentsel dönüşüm projeleri yalnızca alt yapı ve sosyal donatı alanları açısından yaşam alanlarının sağlıklaştırılmasına ilişkin projeler değillerdir. Belirli tasarım kaygılarının göz önünde bulundurulduğu, kentsel mimari bütünlüğü koruyan ve estetik değerleriyle kentlinin yaşama sevincini destekleyen mekânların kurgulanması da gerekir. Ancak görülmektedir ki yapılan sunumda yer alan konut dokusuna ilişkin mimari görseller, bırakın tasarımsal bir değer taşımayı, herhangi bir bağımsız mimari değerlendirmede ‘nitelikli tasarım ürünü` olarak tanımlanabilecek değere dahi sahip değildir."

Kentsel dönüşümle ilgili Osmangazi Belediyesi`ne bir karne hazırladıklarını belirten Şimşek, şöyle devam etti: "Birinci dönemi Doğanbey, ikinci dönemi ise Soğanlı projeleri olarak belirledik. Not verdik. Kentsel Dönüşüme Giriş dersi Doğanbey`de ‘0`dı burada ‘1` verdik. Zemin Etüt Kriterleri, Doğanbey iyi bir zemine oturuyordu, Soğanlı`da biraz düşüş var. Dönüşümde Toplumsal Yararlılık açısından Soğanlı`nın Doğanbey ile boy ölçüşebileceğini zannetmiyoruz. Dönüşüm Projelerinde Mimari Nitelik ve Çevresel Uyum Konusunda da Doğanbey ile yarışamaz ve notunu bir verdik. Davranış notlarında ise Akademik Odalar ile ilişkileri birinci dönemde ‘0`dı şimdi ise bilgilendirme toplantıları nedeniyle ‘1` verdik. Yatırımcı Çıkarlarını Gözetme ve Popüler Medyatik Yaklaşımlara ise ‘5` verdik."

Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı ise Soğanlı bölgesinin zayıf zemin derinliğinin 500-600 metre olduğunu, yer altı su seviyesinin yüksek olduğunu belirterek, deprem durumunda sıvılaşma potansiyelinin olabileceği gerekçesiyle bölgenin yeşil alan yada deprem sonrası toplanma merkezi olarak kullanılmasının daha doğru olacağını söyledi.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Hakan Karademir de yapılması planlanan konutların metre kare büyüklüklerine işaret etti. Dairelerin 155-160 metrekare yapılacağının söylendiğini belirterek, "Ya burada bir hata var yada gerçekten düzenlenmesi gerekiyor. Yükseklik olarak 6 katla sınırlandırılmış. Doğanbey gibi bir tehlike yok ama hesapların yeniden gözden geçirilmesini talep edeceğiz Bakanlıktan ve Osmangazi Belediyesi`nden."

Okunma Sayısı: 160

Bursa Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

 

COPYRIGHT © 2019 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.