ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

23 EYLÜL 2018 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 07.03.2016  Güncellenme Zamanı: 16.05.2016 15:41:57  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

ABD‘nin New York Eyaleti‘nde 8 Mart 1857 tarihinde, daha iyi çalışma koşulları ve insanca yaşam talebiyle greve giden on binlerce dokuma işçisi kadına polis saldırmış ve 129 kadını fabrikaya kilitleyerek çıkan yangında hayatlarını kaybetmelerine sebep olmuştur. ClaraZetkin‘in 1910 yılında 2. Uluslararası Kadın Kongresi‘nde yaptığı öneriyle 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kabul edilmiştir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü,Türkiye`de ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü adı altında kutlanmaya başlanan ve aynı zamanda da Birleşmiş Milletlerin tanıdığı ve uluslararası bir çok ülke tarafından kutlanan bir gündür. Bu özel günün esas amacı kadınları toplumda siyası ve ekonomik bilincinin geliştirilmesi, kadın erkek eşitliliğinin sağlanması, kadın haklarının korunmasıdır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunda büyük emekleri olan kadınlarımız, Cumhuriyet ile birlikte diğer pek çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkına eşit birey olma hakkına kavuşmuşlardır.  Bugün ise, doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, analarımız, bacılarımız, eşimiz ve kızlarımız yanı kadınlarımız, her türlü şiddeti, ayrımcılığı en ağır şekilde yaşamakta baskıya uğramakta, taciz edilmekte cinayete uğramaktadırlar.

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan yaşamın her alanında var olan kadınlar istihdamda ve yönetimlerde nüfus oranına göre temsil edilmemektedir. Anayasa`da "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyası düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeksizin kanun önünde eşittir" ifadesi bulunmasına rağmen yaşam ortamında durum çok farklıdır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü; Evde, tarlada gizli emek veren, işyerlerinde düşük ücretle çalıştırılan, şiddete maruz kalan, baskı gören kadınların şiddete, adaletsizliğe ve ayrımcılığa karşı başlattıkları mücadele gününün adıdır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü; Cumhuriyetle kazanılmış hakların daha da ileri götürülmesi duygularının, kadın erkek omuz omuza birlikte kardeşçe barış içinde yaşama özlem ve umutlarının dile getirildiği günün adıdır.

Ülkemizde, kadınlara yönelik şiddet, kadın cinayetleri her gün artmaktadır. Kadınlara yapılan baskının, şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için her türlü tedbir alınmalı, cezalar ağırlaştırılmalı, kadınlarımızın güven içinde yaşamaları sağlanmalıdır.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri olarak; dünyada ve ülkemizde barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, kadına yönelik şiddet, baskı ve kadın cinayetlerinin son bulduğu bir gelecek umuduyla kadın meslektaşlarımızın ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası 

XV. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 73

Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2018 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.