ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

03 HAZİRAN 2020 , ÇARŞAMBA

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

BASINA VE KAMUOYUNA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ BÖLÜNEMEZ !!!

    Yayına Giriş Tarihi: 28.04.2018  Güncellenme Zamanı: 30.05.2018 13:38:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 


BASINA VE KAMUOYUNA

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

BÖLÜNEMEZ !!!

 

1933 yılında Darülfünun kapatılarak Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk Üniversitesi olarak İstanbul Üniversitesi  kuruldu. İstanbul Üniversitesini istenilen seviyeye çıkarmak ve eleman yetiştirmek için Türkiye Cumhuriyetinin kısıtlı imkanları dahilinde bir çok genç Avrupa`ya gönderildi.

Almanya`dan gelen yabancı hocalar ve yurt dışına gönderilip geri gelen bu gençler birlikte İstanbul Üniversitesi bünyesinde Türkiye Cumhuriyetinin Tıp, Hukuk, Fen vb. ilk Fakültelerini kurdular. Daha sonra burada yetişen bilim adamları yurt sathında Türkiye`nin bugünkü modern üniversitelerini kurdular.

TBMM`ye sunulan kanun tasarısında İstanbul Üniversite`sinin ikiye bölünmesi öngörülmekteydi. Bu kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca; Milli Eğitim Komisyonunda verilen bir önergeyle İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, üniversitenin ikiye bölünmesiyle kurulacak olan sağlık temalı "İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa)" isimli yeni üniversiteye bağlanmaktadır.

Bu güne kadar Mühendislik Fakültesi, çok sayıda uluslararası bilimsel yayın ve projeler gerçekleştirmiştir. Bilimsel çalışmalar bakımından dünya çapında başarılı olan Mühendislik Fakültesinin İstanbul Üniversitesinden ayrılması, gelecekte yetişecek öğrenciler ve bu başarıyı sağlayan öğretim elemanlarının üzerinde çok olumsuz etkileri olacaktır.

İngiltere, Amerika ve Almanya gibi eğitimin köklü olduğu ülkelerde üniversiteler, tarihsel geçmişlerine ve geleneklerine sahip çıkmaktadır. Bu ülkelerde üniversiteler bölünerek değil gelenekselleşen örf ve adetlerini koruyarak değer kazanmaktadır. İki Nobel ödüllü mezunu olan İstanbul Üniversitesini bölmekle onun söylenenin aksine daha rekabetçi yapmamakta bilakis onun kimliksizleştirerek daha pasifleştirmektedir. Ülkemizin siyasetçileri, Üniversitelerimizin özerk yapısına müdahale etmemeli, üniversitelerin daha rekabetçi olması için çözüm yolları üretmesini içinde yaşayan akademisyen ve öğrencilerine bırakmalıdır. Siyasetçiler bilakis onların isteklerine kulak vererek önündeki engelleri kaldırmalıdır.  

İstanbul Darülfünunu Fen Şubesi (Fakültesi) içinde "Heyet (Astronomi) ve Jeofizik Enstitüsünü olarak 1926-1927 öğretim yılında açılmıştır. Darülfünundan Üniversite`ye 1933 üniversite reformu ile dönüşmesi ile eğitim ve öğretim programında Fen Fakültesi bünyesinde tekrar 1948 yılında yerini almış ve bununla birlikte Jeofizik Enstitümüz eğitim öğretime, 1953 - 1954 öğretim döneminde başlamış ve ilk mezununu 1956 yılında vermiştir. Halen Mühendislik Fakültesi bünyesinde Jeofizik Mühendisliği Bölümü olarak öğrenci yetiştirmektedir.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası`nın üyelerinin çoğunluğu 90 yıl önce kurulan Türkiye`nin ilk Jeofizik Bölümü olan İstanbul Üniversitesinden mezun olmuştur. Buradan mezun olan meslektaşlarımız Türkiye Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren kuruluşu gerçekleşen kurumların oluşumunda yer almış önemli projelere imza atmışlardır.

TBMM de görüşülmekte olan bazı üniversitelerin bölünmesi ile ilgili yasa direk meslek grubumuzu ve yeni mezun olacak meslektaşlarımızın geleceğini ilgilendirmektedir. TBMM de görüşülen bu yasanın acilen geri çekilerek, yasanın taraflarınca yeniden iyice tartışılarak oluşturulmasını Jeofizik Mühendisleri Odası olarak talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

 XVII. DÖNEM YÖNETİM KURULU 

Okunma Sayısı: 69

Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.