ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

27 MAYIS 2020 , ÇARŞAMBA

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Bursa  Denizli  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Sakarya  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· BALIKESİR
· BURSA
· ÇANAKKALE

 

 

      Yapı Jeofiziği Tanıtım Videosu

DOĞAYI TALAN YASASI

    Yayına Giriş Tarihi: 17.01.2011  Güncellenme Zamanı: 21.01.2011 11:46:40  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

TMMOB Bursa İKK üyeleri, Tabiat ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı`nın korumadan çok yatırım adı altında talan anlayışı taşıdığını öne sürerek tepki gösterdi.

TMMOB Bursa İKK tarafından yapılan basın açıklamasında Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı‘nın korumadan çok yatırım adı altında talan anlayışı taşıdığı gündeme getirildi. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar, Orman Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Şerafettin Bayraktar, Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı‘nın da hazır bulunduğu toplantıda açıklama TMMOB Bursa İKK Sekreteri Fikri Düşünceli tarafından yapıldı.

TBMM gündemine taşınmış olan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı bir bütün olarak değerlendirildiğinde, doğayı koruma açısından sistematik bir gerilemeye karşılık geldiğini belirten Düşünceli sözlerini şöyle sürdürdü: "Kanun Tasarısı, var olan bir eksikliği gidermekten çok, koruma çabalarının yatırım adı altında sürdürülen talan anlayışına terk edilmesinden başka bir şey değildir. Söz konusu tasarıyla, kanunlarda yaratılan istisnalar, sağlanan imtiyazlar, görmezden gelinen işgallerle yetinilmeyip ülke yüzölçümünün yüzde 2‘si bile olmayan "doğal korunan alanlar" özel kanun kapsamından çıkarılmaktadır."
Yasa tasarısında milli parklar, Ramsar gibi alanlarda karar alma yetkisi 14‘ü bürokratlardan oluşan 20 kişilik kurula verilmekte olduğuna dikkat çeken Fikri Düşünceli, "Yasalaşması halinde böylesi bir düzenleme, 87 yıllık Türkiye Cumhuriyeti‘nde alınmış en koruma karşıtı karar olarak tarihe geçecektir" dedi.

Mevcut tasarının Anayasa‘nın 63. Maddesi‘ne de aykırı olduğunu belirten Fikri düşünceli "
Kanun Tasarısı, amaç maddesinden başlayarak "yatırım" adı altında bu alanlara göz dikmiş olan "talan" örgütleyicilerine karşı teslim bayrağını çekmektedir" diye konuştu.
Yasa tasarısının dayandırıldığı doğa koruma stratejisinin yanlış olduğunu söyleyen Fikri Düşünceli " Munzur, İkizdere, Ilısu vadisi vb.‘de yapılmak istenen HES‘ler; Kuşadası, Küre Milli Parkı vb.‘ne yapılmak istenen otoyollar, sanayi tesisleri, maden işletmeleri ‘üstün kamu yararı ve stratejik kullanım‘ olarak tarif edilebilir ve Bakanlar Kurulu bu yatırımlara izin verebilir."
Düşünceli konuşmasını şu sözlerle noktaladı: "Korunan alanları istisna-özel kanun kapsamından çıkaran, İç içe geçen doğal ve kültürel değerleri birbirinden ayrıştıran,
Sürdürülebilirlik adı altında kullanımı amaç edinen, ulusal değerleri yerel çıkarlara devreden, doğal değerleri piyasa malına dönüştüren, korunan alanlarda imar mevzuatı ile yapılaşma yolu açan, bu tasarıya hayır diyoruz. Meslek örgütlerini, bilim insanlarını görmezden gelerek hazırlanan bu tasarı bir an evvel geri çekilmelidir. Tasarı bu haliyle kesinlikle kabul edilemez."

Orman Mühendisleri Odası Başkanı Şerafettin Bayraktar ise, bu yasa tasarısı yasalaştığı takdirde Bursa yerelinde telafisi mümkün olamayacak bir tahribatın olacağına dikkat çekerek "Uludağ Milli Park‘tır, ancak bu yasa ile milli çıkarlar gereği denilerek her türlü yapılaşmanın önü açılacaktır. Yine Gölyazı‘dan geçmesi planlanan otoyol için de aynısı denilebilecektir. Ayrıca Uludağ sadece milli park değildir. Türkiye‘nin en büyük su havzalarından biridir. Bu yasa tasarıyla suyun ticarileştirilmesinin de önü açılıyor. Yatırımcı rant görürse, işletmeciliğe kolaylıkla izin verilebilir. İçim acıyor, çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacak bir şeyimiz kalmayacak" diye konuştu.

Bağlantılar: 
http://www.gundem16.com/haber_detay.php?kimlik=21086
 

Okunma Sayısı: 682

Bursa Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2020 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.