ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

04 ARALIK 2022 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB
 

   ETKİNLİK GİRİŞ SAYFASIEtkinlik Giriş Sayfası

      Etkinlik İçeriği

»Düzenleme Kurulu

»Yürütme Kurulu

»Teknik Kurulu

»Konular

»Sonuç Bildirgesi

 
 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

TÜRKİYE 18. ULUSLARARASI JEOFİZİK KONGRE VE SERGİSİ Konular

Kongre aşağıdaki konuları kapsayacaktır:

Sismoloji ve deprem mühendisliği

Türkiye‘de her yıl yüzlerce deprem olmakta ve bunların bazıları büyük can ve mal kaybına neden olmaktadır. 1999 İzmit depreminde bu açıkça görülmüştür. Bu deprem sonrasında alınan en önemli ders, yerleşim bölgelerine yapılacak binaların yer seçimlerinde, jeofizik yöntemlerin yeterince ve aktif bir şekilde kullanılmadığı için can kayıplarının yaşandığı gerçeğidir.

Petrol ve doğal gaz aramalarında kullanılan jeofizik teknikler

Komşu ülkelerin zengin petrol yatakları 1950‘lerde yabancı birçok petrol şirketini de Türkiye‘ye çekmiştir. Vazgeçilmez sismik yöntemlerin yanında elektromanyetik, kuyu ölçümleri, gravite ve manyetik yöntemler başarı ile uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Maden aramalarında kullanılan kuramsal ve uygulamalı Jeofizik yöntemler

Türkiye birçok eski uygarlığın beşiğidir. Bu uygarlıkların gelişmeleri demir, bakır, kurşun vb gibi madenlerin bulunup işlenmeleri ile olmuştur. Türkiye kömür, bor, volfram, krom, demir, bakır, altın vb. mineraller yönünden oldukça zengindir. Yeni sahaların, altın, uranyum,toryum gibi nadir ve endüstriyel minerallerin aranıp bulunmaları için modern jeofizik ve jeolojik teknikler başarı ile uygulanmaktadır.

Arkeolojik çalışmalarda kullanılan uygulamalı jeofizik yöntemler

Birçok eski uygarlığa evsahipliği yapmış olan Türkiye‘de çok sayıda arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Arkeologlarla çalışan jeofizik mühendisleri, toprak altındaki gömülü yapıların bulunmasında çeşitli jeofizik yöntemleri başarı ile uygulamaktadırlar. Bu uygulamalar, kazılar yapılmadan önce olası yerlerin saptanmalarına yardım ettikleri gibi projelerin maliyetlerini oldukça düşürmektedirler.

Sergi

Kongre sırasında birçok alet, petrol, maden, yazılım vb. servis şirketi ürünlerini sergileyeceklerdir. Kongreye katılanlar yeni ürünleri ve servis olanaklarını görmek ve öğrenmek fırsatı bulacaklardır. Kongrede sözlü ve poster sunumlarının yanı sıra kısa kurslar, paneller, davetli konuşmalar olacak ve Kuzey Anadolu Fay Zonunun bir bölümüne gezi düzenlenecektir.

Kısaca, jeofizik, jeoloji, maden, jeoteknik, inşaat ve çevre mühendisleri, arkeolog, mimar, şehir planlamacıları, ve ekonomistlerin katılımları kongreyi her bakımdan zenginleştirecektir. Eski arkadaşları yeniden görmek ve yeni arkadaşlar edinmek için iyi bir fırsat olacaktır. Yukarıda değinilen konularda önemli bildiriler verileceğini beklemekteyiz. Sunumlar jeofizik mühendisinin yer bilimlerinde, petrol, doğal gaz, yeraltı suyu aramalarında ve arkeolojik, mühendislik yapılarının yer seçiminde ve deprem araştırmalarındaki rolünü açıkça gösterecektir. Sizleri aramızda görmekten ve mesleğimize sunumlarınızla yapacağınız katkılarınızı öğrenmekten çok mutlu olacağımızı belirtir en derin saygılrımı sunarım.

Dr. Altan NECİOĞLU

Kongre Yürütme Kurulu Başkanı

 
 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.