ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

02 ŞUBAT 2023 , PERŞEMBE

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB
 

   ETKİNLİK GİRİŞ SAYFASIEtkinlik Giriş Sayfası

      Etkinlik İçeriği

»Davet

»Düzenleme Kurulu

»Bilimsel ve Teknik Kurul

»Yürütme Kurulu

»Konular

»Kısa Kurslar

»Sosyal Etkinlikler

 
 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

TÜRKİYE 17. ULUSLARARASI JEOFİZİK KONGRE VE SERGİSİ Davet

DAVET 

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odasının Düzenlediği "Uluslararası 17. Jeofizik Kongre ve Sergisi" 14-17 Kasım 2006 tarihlerinde Ankara‘da MTA Kültür Merkezi‘nde yapılacaktır.  

Kongre süresince tartışılacak konular ve sergilenecek ürünler  aşağıdadır:

Türkiye‘de her yıl yaşanan depremler,  halkımızın canına mal olmakta ve bununla birlikte ulusal ekonomimizde  kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle; 1999 Gölcük Depremi sonrası Mühendislik Yapılarında ve Kent Planlamalarının yapıldığı zeminlerde "dinamik parametrelerin" jeofizik yöntemler ile önceden tespit edilmesinin önemi anlaşılmıştır.  Kongremizin; jeofizik-geoteknik araştırmaları yapılmaksızın projelendirilen alt ve üst yapıların neden olduğu ekonomik kayıplara ışık tutacağından ve etik kurallar çerçevesinde çözümler üreteceğinden kuşkumuz yoktur. Ayrıca mühendislik yapılarının güçlendirilmesi ve hasar tespit çalışmalarında kullanılan jeofizik yöntemler (NDT) meslektaşlarımız için yeni açılımlar ve çalışma alanları yaratmaktadır. Bu anlamda; Jeofizik Mühendisliği disiplininin "Geoteknik - Deprem Mühendisliği" etütlerindeki önemi ve vazgeçilmezliği Kongremizin ana temalarından biri olacaktır.

Ülkemiz, güneydoğu-doğu ve kuzeyinde  petrol ve doğalgaz rezervleri bakımından zengin ülkelere komşudur. Bu nedenle; Ülkemiz ve komşularında birçok ulusal ve uluslararası şirket uzun yıllardan beri bu kaynakları arama çalışmalarını sürdürmektedir. Petrol ve doğalgaz aramalarında, özellikle son yıllarda Sismik yöntemlerin çalışmadığı yerlerde Elektromanyetik yöntemler kullanılmaktadır. Bu konularda Ülkemiz ve komşularında yapılan birçok değerli çalışmalar vardır.

Türkiye, maden - endüstriyel hammadde çeşitliliği ve potansiyeli açısından oldukça zengin bir ülkedir.  Çoğu gelişmiş ülkede maden arama ve işletmeciliğinde Jeofizik ve Jeolojik çalışmalar ortaklaşa yürütülür. Mostra madenciliğinin tarihe karıştığı günümüzde, madenlerin Jeofizik yöntemlerle aranması çalışmaları hız kazanmıştır. Birçok yerli ve yabancı yatırımcı Türkiye‘ nin her yerinde Jeofizik yöntemlerle maden aramaktadır.  Maden aramacılığında kullanılan jeofizik yöntemlerdeki kuramsal ve aletsel gelişmeler ve başarılı uygulama örneklerini içeren sunular beklenmektedir. Ayrıca, Madencilik Faaliyetleri - Çevre ilişkisi de Kongremizin ele alacağı konulardandır.

Ülkemiz, yüzyıllardır kavimlerin göç yolu ve Anadolu uygarlıklarının beşiğidir. Eski uygarlıkların toprak altında kalan izleri Jeofizik yöntemlerle hızlı, ekonomik ve yapılara zarar vermeden araştırılabilmekte ve kazılara yön verilebilmektedir.  Son yıllarda modern kazıların hemen hepsinde kazı öncesi ve sırasında jeofizik arama yöntemleri kullanılmaktadır.  Arkeoloji Jeofiziği alanındaki uygulama örneklerini içeren sunular, Kongre katılımcılarını heyecanlı bir tarih serüvenine davet etmektedir.

Ülkemizin üç büyük kıtanın birleştiği yerde olması nedeniyle tektonik olarak aktiftir. Türkiye‘ nin derin jeolojisi, tektoniği ve fay yapıları birçok yerbilimci için ilginç araştırma konularıdır. Katılımcıların derin araştırmalar için ortaklaşa jeofizik ve jeolojik çalışmaları beklenmektedir.

Son yıllarda elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler, jeofizik alet teknolojisine önemli ölçüde yansımış, cihaz kapasite ve yetenekleri arttırılmıştır. Odamızın 3000‘ i aşan üyesi bulunmaktadır. Kongremizde açılacak sergide; cihaz ve yazılım üreticileri en son teknolojik ürünlerini sergileyecek, madencilik, petrol-doğalgaz arama-işletme ile mühendislik firmaları kongremize ayrı bir renk katacaklardır.

Teknik programımızda,  yukardaki konularda sözlü ve poster sunumlar yapılacaktır. Program ayrıca birçok kısa kursları, panelleri ve davetli konuşmaları içermektedir.  Bu konularda  değerli çalışmalarınızla kongremize katkılarınızı bekliyoruz.

Ankara‘da tüm yerbilimcilerle buluşmak dileğiyle.

Türkiye 17. Uluslararası Jeofizik Kongresi ve Sergisi Yürütme Kurulu adına,

 

Dr. M.Emin CANDANSAYAR

Kongre Başkanı

 

 

 
 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.