ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

20 EYLÜL 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB
 

   ETKİNLİK GİRİŞ SAYFASIEtkinlik Giriş Sayfası

      Etkinlik İçeriği

»DAVET

»YÜRÜTME KURULU

»ÇALIŞTAY KONULARI

»BİLİMSEL KURUL

»SONUÇ BİLDİRGESİ

 
 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

ULUSLARARASI JEOTERMAL ENERJİ ÇALIŞTAYI DAVET

Enerji, ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişimlerinin vazgeçilmez girdisi ve gereksinimidir. Enerji kaynaklarına ve bu kaynaklardan elde edilen enerjiye erişim, ülkelerin gelişim düzeylerini olduğu kadar, ekonomik ve ulusal güvenliklerini de doğrudan etkileyen, yaşamsal bir olgudur.

Bunun yanı sıra; kesintisiz, ödenebilir, temiz ve kaliteli enerjiye erişebilmek, ayrımsız tüm insanlar için, su ve hava kadar gerekli bir insanlık hakkıdır. Buna karşın halen dünyada 1.5 milyar insan elektrikten, 2.5 milyar insan ticari enerji kaynaklarına erişimden yoksundur.

Bugün dünyada enerji tüketimi; çok büyük oranda petrol, doğal gaz ve kömürle karşılanmaktadır. Bu enerji kaynakları kısıtlı coğrafyalara yoğunlaşmıştır. Bu kaynakların üretimlerinden tüketimlerine uzanan zincirde yaydıkları sera gazları, gelecek nesilleri tehdit eden küresel ısınmaya ve iklim değişikliklerine yol açmaktadır. Önümüzdeki yıllar, daha temiz ve yenilenebilir kaynakların ve temiz yakma teknolojileri kullanımının giderek artan oranda etkin olması için tüm ülkelerin ortak çaba göstermesi ve önceki yıllardan daha sorumlu davranması gereken yıllar olacaktır.

Artan nüfus ve sanayileşmeden kaynaklanan enerji ve yakıt talebi, enerji kaynaklarının etkin ve verimli şekilde kullanımını, yeni enerji kaynaklarının araştırılmasını öncellikli hale getirmiştir. Özellikle kömür ve petrol rezervlerinin sınırlı olması ve bir gün mutlaka bitecek olması yeni ve yenilebilir enerji kaynakları üzerinde yapılan araştırmalar yoğunluk kazanmakta ve bu kapsamda çeşitli projeler geliştirilmektedir. Bu durum yenilebilir enerji kaynaklarından biri olan jeotermal enerjiye tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gösterilmesine neden olmaktadır.

"Uluslar arası Elektrik Kongresi EIF 2011 " konulu kongrede Jeotermal Enerji Çalıştayı Odamız tarafından T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın destekleri ile 14-16 Eylül 2011 tarihlerinde Ankara Sheraton Hotel & Convention Center‘da gerçekleştirilecektir.

Jeotermal Enerji Çalıştayı‘nda; konunun tüm taraflarının bilim ve mühendislik temelinde bir araya getirilerek ülkemizin jeotermal konusundaki politikasına yol gösterici ve katkı koyucu öneriler geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Çalıştayımıza değerli katılımlarınızı bekler sizleri de aramızda görmekten onur ve mutluluk duyarız.

Saygılarımızla,
Mithat AYDIN
Jeotermal Enerji Çalıştayı Yürütme Kurulu Başkanı

 
 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.