ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

26 EYLÜL 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

GÜNAYDIN GAZETESİ: ``SU YERİNE METAN GAZI ÇIKTI``

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2011  Güncellenme Zamanı: 30.06.2011 13:50:02  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Su sondajı sırasında ‘doğalgaz çıktı’ diye herkes sevindi, ancak çıkan gazın metan gazı (bataklık gazı) olduğu ortaya çıktı. Kuyuda yangın meydana geldi.

ADANA (GÜNAYDIN) Su aranırken çıkan metan gazı (bataklık gazı) alev alıp sondaj makinesini yaktı. Alevler itfaiye tarafından söndürülemedi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve MTA bölgede inceleme yaparken Sarıçam İlçe Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, yanıcı maddenin metan gazı olduğunu, bölgede bu tür gazlara çok rastlandığını ekonomik bir değerinin olmadığını söyledi. Sarıçam İlçesi‘ne bağlı Yeni Yayla Köyü Tekeler mevkiindeki bir zeytin bahçesinin sulanması için tarla sahipleri su bulmak için sondaj çalışması başlattı.

ALEVLER YÜKSELDİ

Sondajcı Faruk Eşelioğlu, saat 15.00‘de 170 metreye indiğinde bir anda alevler gökyüzüne yükselmeye başladı. Sondaj makinesi yanamaya başlayınca Eşelioğlu aracın içinden çıkıp güvenli bir yere kaçtıktan sonra itfaiyeye haber verdi.

HERKES DOĞALGAZ DİYE SEVİNDİ

İlk tahminlere göre, yanıcı gazın doğalgaz olabileceği ihtimali üzerinde duruldu. Bölgeye gelen itfaiye ekipleri tüm müdahalesine rağmen söndürülemedi. Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Yangın ve Kurtarma Şube Müdürü Süleyman Türker, yanan maddenin doğalgaz, bataklık ya da radon gazı da olabileceğini söyledi. TPAO ve MTA‘dan gelecek uzmanların incelemesinden sonra yanıcı maddenin ne olduğunun belli olacağını söyledi. Bu kurumlara da haber verdiklerini belirtti.

KAYMAKAM:METAN GAZI

Sarıçam Kaymakamı Ali Taşkın Balaban da bölgeye gidip çalışma yapan MTA ekiplerinden bilgi aldı. Kaymakam Balaban, yanıcı gazın metan gazı olduğunu bölgede bataklık gazı da olarak bilinen bu gazın ekonomik değerinin bulunmadığını söyledi. Kaymakam Balaban, "170 metrede su aranırken gaz çıkışı olmuş bu da daha sonra sondaj makinesinin egzoz gazıyla birleşince yanmış. MTA‘dan arkadaşlar bölgeye gitti. Gazın metan gazı olduğunu belirttiler. Çok büyük bir ekonomik özelliğinin olmadığını yandıktan sonra tükeneceğini söylediler. Bilindiği gibi Çukurova bölgesi alüviyonlarla kaplı. Bataklık üzerine oluşmuş. Bölgede bataklık gazı çok. TPAO‘ya da bilgi verildi. MTA‘dan uzmanlarla görüşüyorlar" dedi.

ADANA DOĞALGAZ VE PETROL HAVZASI

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Adana‘nın Türkiye‘nin önemli doğalgaz ve petrol havzalarından biri olduğuna dikkat çekerek, "Yapılacak incelemede yanıcı maddenin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Bölge, petrol ve doğalgaz havzasında. 1998‘deki Adana depreminden sonra bölgeye yakın Ceyhan İlçesi‘ne bağlı Soysalı bölgesinde de petrol bulunmuştu. Yeteri kadar bölgede araştırma yapılmadığından tam anlamıyla doğalgaz ve petrol havzasının potansiyeli keşfedilemedi. Tam bir araştırma yapılması halinde Adana havzasının tüm boyutları ortaya çıkartılabilir. Kısıtlı araştırmalar yapıldığından neyin nerede olduğu belli değil" dedi.

 

05 Şubat 2011 Cumartesi 08:46 - Günaydın Adana Gazetesi

http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/su-yerine-metan-gazi-cikti.htm

Bağlantılar: 
http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/su-yerine-metan-gazi-cikti.htm
 

Okunma Sayısı: 726

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.