ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

18 EYLÜL 2021 , CUMARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

GÜNAYDIN GAZETESİ:“SU KULLANIM HAKKI GÖZDEN KAÇIYOR”

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2011  Güncellenme Zamanı: 30.06.2011 13:50:11  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Türkiye`de HES enflasyonu olduğunu iddia eden Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, en önemli konunun göz ardı edildiğini ileri sürdü

ADANA (GÜNAYDIN)- Kamuoyunda özellikle çevrecilerin karşı çıkığı Hidroelektrik Santralleriyle (HES) ilgili tartışmalarda gözden kaçan en önemli konunun su kullanım hakkı olduğunu belirten Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, TBMM‘de görüşülen yasa tasarılarında bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Akarsulardaki suların kullanım hakkının o bölge insanına bırakılması gerektiğinin altını çizen Baki, gelecekte savaşların su nedeniyle çıkacağını vurgulayarak Ortadoğu‘da da en önemli sorunun su olacağını söyledi. Türkiye‘de bin HES enflasyonu yaşandığını dile getiren Baki, kurumuş derelerin üzerinde bile HES kurulduğunu öne sürdü.

EN ÖNEMLİ KONU GÖZDEN KAÇIYOR

Gazetemizin sorularını yanıtlayan JFMO Adana Şube Başkanı Baki, Türkiye‘nin enerji sorunu olduğunu ve bu nedenle HES‘lerin kurulması gerektiğini ifade etti. HES‘lere karşı olmadığını vurgulayan Baki, HES‘ler konusunda daha çok çevreyle ilgili konuların tartışıldığını anımsatarak, bundan daha önemli su kullanım hakkının gözden kaçtığını savundu.

SU KULLANIM HAKKI YAŞAMSAL ÖNEME SAHİP

"Su kullanım hakkının" yaşamla eşdeğer olduğunu anlatan Baki, insanların elektriksiz yaşayabileceğini ancak susuz yaşayamayacaklarını vurguladı. Gelecekte dünyadaki en önemli metanın "su" olacağının altını çizen Baki, Dünya Su Forumu‘nun da bu nedenle düzenlendiğini ve buna bir altyapı hazırlandığını kaydetti. Baki, "HES bir akarsuyun üzerine kurulabilir ama HES‘ten artan suyun kullanıma sunulması lazım. Meclise gelmek üzere hazırlanan yasa tasarılarında su kullanım hakkına özellikle çok dikkat edilmesi ve herkesin o konuya kilitlenmesi gerekiyor. Yani HES‘lerin sayısına değil su kullanım hakkına odaklanmak gerekiyor. Su kullanım hakkı bölge halkına aittir veya o bölgede yaşayan insanlara bırakılması gerekir. Aksi durumda çok ağır bedeller ödenecek olan bu hakla ilgili ne yapılırsa yapılsın, bedeli ne olursa olsun su kullanım hakkının yöre halkına o bırakılması tartışma götürmez bir konu. Yaşam hakkına müdahale edilemez, satılamaz, ticari bir meta haline getirilemez. Çünkü su olmadığı zaman insanların yaşama şansı yok. Elektriksiz yaşayabiliriz ama susuz yaşayamayız. Kendi varlığımızı devam ettirmenin en önemli temel kaynağı su kullanımıdır. Su kullanım hakkıdır" dedi.

HES ENFLASYONU YAŞANIYOR

Türkiye‘deki dere yataklarının hemen hemen tamamında HES‘lerle ilgili projeler olduğunu ve HES projelerinin insanların koltuğunun altında elden ele dolaştığını öne süren Melih Baki, devletin daha önce yaklaşık 3 bin 200 tane HES projesinin ihalesini yaptığını ancak, bunların büyük bir çoğunluğunun ihaleyi alanlar tarafından devredilmeye çalışıldığını iddia etti. Baki, "Buna karşılık; çoğu dere üzerinde tesisleri kurulmuş ancak mevsim yağışlarına bağlı olarak susuzluktan çalışmayan o kadar çok HES var ki... Türkiye‘de bir HES enflasyonu var diyebiliriz" diye konuştu.

SU OLMAYAN DERELERDE BİLE HES VAR

Su olmayan derelere HES‘lerin kurulmasının da akla "su kullanım hakkı"nı getirdiğini dile getiren Baki, bu derelerin yaz mevsimlerinde kuruduğunu ve bu nedenle kurulu HES‘lerin faaliyet göstermediğini anlattı. Baki, konuyla ilgili hazırlanan yasalarda su kullanım hakkıyla ilgili maddelere dikkat edilmesi gerektiğini yineleyerek, dikkatlerin başka tarafa yöneldiğini ifade etti. Baki, "Yurtdışına baktığımız zaman her ırmak başında bir iki tane HES bulunduğunu görürüz. Gerçekten HES çalıştıracak potansiyele sahip derelerde bu tesisler kuruluyorsa buna itirazımız yok ama dediğim gibi asıl sorun su kullanım hakkı. Dünya küresel ısınmaya doğru gidiyor ve dünya üzerindeki özellikle de bulunduğumuz Ortadoğu coğrafyasında en önemli sorun su.  Geleceğin belirleyici temel sorunu da su olacak ve savaşların çıkış nedenlerinin en önemlilerinden biri de yine su olacak" şeklinde konuştu.

 

11 Şubat 2011 Cuma 09:05 - Günaydın Adana Gazetesi

http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/su-kullanim-hakki-gozden-kaciyor.htm

Bağlantılar: 
http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/su-kullanim-hakki-gozden-kaciyor.htm
 

Okunma Sayısı: 853

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.