ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

26 EYLÜL 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

GÜNAYDIN GAZETESİ: “TOPLUMSAL CİNNET YAŞANIYOR”

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2011  Güncellenme Zamanı: 30.06.2011 13:50:20  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

JFMO Adana Şube Başkanı Melih Baki, eşi ve çocuklarıyla para istemeye gelen kişiler nedeniyle uzmanların çalıştığı bürolarını taşımak zorunda kaldıklarını söyledi

ADANA (GÜNAYDIN)- Toplumun ekonomik sorunlar nedeniyle adeta bir cinnet geçirdiğini belirten Jeofizik Mühendisleri Odası  Adana Şube Başkanı Melih Baki, eşi ve çocuklarıyla gelip para isteyen kişiler nedeniyle jeofizik uzmanlarının çalıştığı büroyu taşımak zorunda kaldıklarını ve taşındıkları apartman dairesine tabela dahi asamadıklarını söyledi. Bu kez de otomobillerinin takip edildiğini belirten Baki, toplumun ahlaki değerlerinin de ekonomik sıkıntılar nedeniyle tahribata uğradığını bildirdi.

ODAYA BİLE GİDEMİYORUZ

Gazetemize yaptığı açıklamada ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar nedeniyle başkanı olduğu odaya dahi gidemediğini anlatan Baki, bu durumun kentlerde de kırsalda da aynı olduğunu savundu. Jeofizik araştırmaları için bölge illerde ve bu illerin kırsal kesimlerinde sık sık bulunan JFMO Adana Şube Başkanı Melih Baki, "Hangi köye gitseniz adam diyor ki ‘Ben 1-1.5 yıldan beri elektrik faturamı ödeyemiyorum. Yıllık gelirim 500-700 TL‘ye düşmüş. Çocuklarımın kimisi okuyor kimisi okumuyor.  Yiyemiyoruz, içemiyoruz. Karnımızı zor doyuruyoruz‘ diyor. Kendi kentimize geldiğimizde de buna benzer şeylerle karşılaşıyoruz. Bu kadar kötü durumda olan o kadar çok insan var ki... Eşiyle, çocuklarıyla geliyor ve ortaokula, liseye giden çocuğunu gönderip para istetiyor. Hem odaya geliyorlar hem de çalışma alanımıza" dedi.

TAŞINMAK ZORUNDA KALDIK

Bu durumu yaşamaya başladıklarında itiraz etmediklerini ve ellerinden gelen yardımı yaptıklarını anlatan Melih Baki, ilk iki aydan sonra çıkmaza girdiklerini söyledi. Baki, "İlk bir iki ayda elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık ama ikinci aydan sonra tamamen bitme aşamasına geldik çünkü, (Yok) diyemiyorduk. Tek çıkar yol çoğu insanın bilmediği bir yere taşınmaktı. İstemeyerek de olsa, zor da olsa o kararı almak zorunda kaldık. Taşındığımız yere de o tabelaları koymaya gerek duymadık. Çünkü insanlar gerçekten de zor durumda. Bunlara çok saygımız var ama bizim de imkanlarımız çok sınırlı. Altından kalkabilecek durumda değiliz. Biz de memur maaşıyla, emekli maaşıyla geçinen insanlarız. Taşındık ancak, yine de kurtulamadık. Bu sefer de arabamızı takip ediyorlar. Bir şekilde yerimizi öğrenip yine geliyorlar" diye konuştu.

AHLAKİ DEĞERLER DE TAHRİBATA UĞRUYOR

Baki, toplumun farklı kesimlerindeki arkadaşlarının da aynı durumla karşılaştığının altını çizerek, toplumun ekonomik yönden yaşadığı sıkıntıyı "Toplum cinnet geçiriyor desek doğru bir ifade olur" sözleriyle dile getirdi. Bu olayların her geçen gün arttığına dikkati çeken Baki,  bir köyde tanık olduğu olayı örnek vererek durumun vahametine de değindi. Baki, "Kırsal alanda işimiz erken bitti ve en yakın köye yemek yemek için gittik. Bizi, köyün muhtarı ve ihtiyar heyeti karşıladı. O sırada bir köylü hızlı bir şekilde muhtarın yanına geldi ve muhtara eşi vefat etmiş komşusunun fuhuş yaptığını söyledi. Kırsal kesimde namus en önemli olgulardan biridir. O yüzden muhtarın vereceği tepkiye odaklandık. Muhtarın tepkisi inanılmazdı. (Ürünümüz bu yıl da para etmezse bizim de çocuklarımız, karımız bu işi yaparsa şaşmayın) sözlerini duyunca yıkıldığımı hissettim" şeklinde konuştu. Baki, her gün iş için kendilerine de 50 civarında kişinin başvurduğunu da sözlerine ekledi.

 

14 Şubat 2011 Pazartesi 08:51 - Günaydın Adana Gazetesi

http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/toplumsal-cinnet-yasaniyor.htm

Bağlantılar: 
http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/toplumsal-cinnet-yasaniyor.htm
 

Okunma Sayısı: 682

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.