ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

26 EYLÜL 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

GÜNAYDIN GAZETESİ: “BÜROKRASİ DEVRİMİ GEREKİYOR”

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2011  Güncellenme Zamanı: 30.06.2011 13:50:35  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

JFMO Adana Şube Başkanı Melih Baki, başarısız bürokratların görevde kalmaması gerektiğini söyledi

ADANA (GÜNAYDIN)- Türkiye‘de jeotermal maden sahalarında bir cinnet durumunun yaşandığını öne süren Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, binlerce alanın kapatıldığını söyledi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü‘nün petrol arama sektöründen el çektirilmesinin çok yanlış bir karar olduğunun altını çizen Baki,  MTA‘nın son 23 yılda iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar maden sahası bulduğunu belirtti. Türkiye‘de bir bürokrasi devrimi yapılmasını isteyen Melih Baki, MTA gibi kurumların başına getirilen bürokratların kurumu aldığı noktadan ileriye götürmemesi durumunda görevden alınacağını bilmesi gerektiğini  vurguladı.

HERKES ALAN KAPATIYOR

Gazetemize yaptığı açıklamada, ülkedeki jeotermal alanlarında bir cinnet halinin yaşandığını anlatan Melih Baki, herkesin jeotermal olsun ya da olmasın alan kapattığını ileri sürdü. İnsanların birdenbire böyle bir alana yönelmesinin dikkat çekici olduğunu bildiren Baki, "Çoğu yerde termal saha olmadığı halde herkes birbirine bu alanları satıyor. ‘Bu nedir ne değildir‘ diye herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Maden yasasına göre herkes arazi kapatabilir. Maden ve Petrol yasalarına göre yerin 1000 metre aşağısı devletindir. Bunun böyle olması da doğaldır ama asıl sorun doğru, ülke kalkınmasında... Nerede ne yapılacaksa o bölge halkına zarar vermeyecek,  çevreyle uyumlu ama üretimin esas alınarak yapılması lazım. Maalesef Türkiye‘de böyle bir şey yok. Türkiye‘de her şey fırtına gibi yıkıp dökerek, geçiyor" dedi.

MTA‘NIN PETROL ARAMA SEKTÖRÜNDEN

EL ÇEKTİRİLMESİ YANLIŞ BİR KARAR

Ülkede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı‘nın  petrol arayabildiğini anımsatan Baki bunun bir teknolojiye yatırım yapma meselesi olduğunu belirtti. MTA‘nın petrol arama sektöründen el çektirilmesinin ülke çıkarları adına çok yanlış bir karar olduğunu söyleyen  Baki, bugüne kadar bulunan petrol yataklarının tamamını MTA‘nın bulduğunu ancak, son 23 yılda MTA‘nın bulduğu maden sahasının iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE‘DE BÜROKRASİ DEVRİMİ LAZIM

MTA‘da teknolojiye yatırım yapılmadığını anlatan Melih Baki, MTA‘nın etkisizleştirildiği yönündeki söylemlerede değindi. Baki,"Ekonomik koşullardan mı yoksa devleti idare eden anlayıştan mı? Türkiye‘de bir bürokrasi devrimi olması lazım. Yurtdışında uluslararası bir şirkette çalışmak istediğinde sizinle bir anlaşma yapıyorlar ve başarılı olduğunuz sürece görevinize devam ediyorsunuz. Örneğin maden sahalarında bir artış yapmazsanız, kurumu ileriye götürmezseniz, üretimi artırıp personel sayısını da buna bağlı olarak artırmazsanız görevinizde kalamıyorsunuz. Çünkü, ‘Siz bir medeniyeti, devleti idare ediyorsunuz‘ diyorlar. Türkiye‘de ise partilerimiz maalesef bunun tersini yapıyor. Özellikle siyasilerimiz, bağımlı, kendilerini idare etmekten aciz, bilimsel düşüncesi olan,  araştırma yapan, bağımsız düşünen, üreten kadroları sevmiyorlar. Bunun tam tersine kendilerinin dediğini yapacak, sözlerinden çıkmayacak insanları, kadroları seçtikleri için bu devlet kurumlarının zaman içinde içi boşalıyor. Kendi kendini idare etmekten aciz olan bu kadrolar bir kurumu idare etmekle karşı karşıya geldiği zaman da yaşadığımız çöküntü ortaya çıkıyor" diyeaçıklama yaptı.

BAŞARISIZ BÜROKRAT GİDECEĞİNİ BİLMELİ

Türkiye‘deki bütün partilerin devletin geleceğini birinci amaç olarak benimsemesi ve bu doğrultuda da iktidara gelen partilerin yönetim kadrolarında başarılı kişilere yer vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Baki, "Göreve getirilen bürokrat denenir ve başarısız olursa geri gönderilir. İşsizlikten söz ediliyor ama üretim artmazsa işsizlik azalır mı? Üretimi nasıl artıracaksınız? Başarılı yöneticileri, başarılı kadroları seçeceksiniz ve bu kişiler bir medeniyeti idare ettiklerinin farkında olacaklar. Başarılı olamadığı zaman geri gideceğini de bilecek. Örneğin önüne bir yıl koyacaksınız. ‘50 işçiyle ve bu kadar imkanla teslim ettim ama bir yıl sonra bu işçi sayısını 55-60-70 yapmadığınız, üretimi, maden sayısını artırmadığınız zaman orada kalamazsın‘ diyeceksiniz. Gidip normal bir mühendis, memur olarak görevine devam edecek. O işi layıkıyla yapacak insanlar o görevlere gelmeli. Siyasi partilerimizin de birinci sloganı bu olmalı" şeklinde konuştu.

 

17 Şubat 2011 Perşembe 09:09 - Günaydın adana Gazetesi

http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/burokrasi-devrimi-gerekiyor.htm

Bağlantılar: 
http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/burokrasi-devrimi-gerekiyor.htm
 

Okunma Sayısı: 839

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.