ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

26 EYLÜL 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

GÜNAYDIN GAZETESİ : “MUTFAKTAKİ UZMANLARA KULAK VERİLMELİ”

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2011  Güncellenme Zamanı: 30.06.2011 13:25:16  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

JFMO Adana Şube Başkanı Melih Baki, depremlerle ilgili yorum yapan birçok kişinin sözlerinin bilimsel temelinin bulunmadığını öne sürdü.

ADANA (GÜNAYDIN)- Depremlerde can ve mal kayıplarının insanların nedeniyle yaşandığını belirten Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, depremle ilgili çıkarılan yasa ve yönetmeliklere uymayan atanmış ve seçilmişlerin yaşanacak can ve mal kaybından sorumlu olacaklarını söyledi. Gazete ve TV‘lerde bazı unvan sahibi kişilerin "30-40 yıl arasında deprem olacak" gibi söylemlerinin hiçbir bilimsel bir mantığının bulunmadığının altını çizen Baki, işin mutafında çalışan gerçek uzmanlara kulak verilmesi gerektiğini kaydetti. Baki, Türkiye‘de mühendislik alanında bilimsel verilerin kriterlerin uygulandığını söylemenin çok zor olduğunu ifade etti.

MUTFAKTAKİ GERÇEK UZMANLARA KULAK VERİLMELİ

Gazetemize yaptığı açıklamada, aklın bilimi yarattığını ve bilimin de bu araştırmaları yaptığını aktaran Baki, herkesin araştırmaları, bilimsel verileri dikkate alması gerektiğini dile getirdi. İşin mutfağında çalışan gerçek uzmanlara kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Baki, medyada birçok kişinin depremin olduğu yeri görmeden bilmeden konuşup yorum yaptığını ifade ederek bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu belirtti.

TOPLUM DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELİ

Baki, "Toplumu bilgilendirmekle kendini yetkili kılan, görevli sayan, zorunlu hisseden insanların tarih önünde çok büyük bir sorumlulukları vardır. Toplum doğru bilgilendirilmeli, doğru bilgi aktarılmalı. Konuşurken de çok dikkat etmeli çünkü toplum her şeyden etkileniyor. Bilim insanları kendi konularında ellerinde bilimsel veriler varsa konuşmalı" dedi.

BİLİMSEL TEMELİ OLMAYAN

SÖZLER DİLE GETİRİLİYOR

Baki, "40 yılda 50 yılda bir deprem olur" gibi söylemlerin bilimsel bir temelinin olmadığını, bunların sadece istatistiki veriler olduğu için göz önüne alındığını ama temel kabul edilemeyeceğini anlattı. Türkiye‘nin bir deprem dinamiğinin olduğunu bildiren Baki, Türkiye‘de tektonik çatının bir yılda kaç büyüklükte ortalama kaç deprem ürettiğinin belli olduğunu vurguladı. Baki, "Bunlar göz önüne alındığında Türkiye‘nin deprem öncesini, sonrasını ve depremin olup olmayacağı bilmemek mümkün değil. Hepsinden önemlisi depremler artık 24 saat izleniyor. Kalp grafiğini izlediğiniz gibi ekrandan izliyorsunuz. Bunun için de 30 yıl içinde 40 yıl içinde deprem olacak yaklaşımı bilimsel bir yaklaşım değildir. Sadece varsayım üzerine konuşmalardır. ‘0 ile 30 yıl arasında deprem olacak‘ desem bunun bilimsel bir mantığı var mı? O zaman bütün çalışma projelerini, bilimsel araştırmaları kapatalım. İnsan nasıl olsa hasta olacak. Hasta olma ihtimali yüksektir var mı böyle bir şey?" diye konuştu.

MÜHENDİSLİK ALANINDA BİLİMSEL KRİTERLER UYGULANMIYOR

Özellikle ekranlarda bu tür tartışmaların yapıldığına dikkati çeken Melih Baki, işin mutfağındaki insanların görüşünün çok önemli olduğunu kaydetti. Baki, bilimsel kriterlerin sadece tıp alanında kısmen uygulandığını ancak, mühendislik alanında ise bilimsel normların uygulandığını söylemenin çok zor olduğunu savundu.

HERKES HER İŞİ BİLDİĞİ İÇİN SORUN ÇIKIYOR

Baki, "Jeofizik mühendisinin işini kimya mühendisi, kimya mühendisinin işini inşaat mühendisi, inşaat mühendisinin işini jeoloji mühendisi yapıyor. Herkes birbirinin işine karışıyor. Herkes her işi bildiği için sorun buradan kaynaklanıyor ve bunun bedelini çok ama çok ağır ödeyeceğiz" şeklinde konuştu

 

19 Şubat 2011 Cumartesi 08:52 - Günaydın Adana Gazetesi

http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/mutfaktaki-uzmanlara-kulak-verilmeli.htm

Bağlantılar: 
http://www.gunaydingazetesi.com.tr/guncel/mutfaktaki-uzmanlara-kulak-verilmeli.htm
 

Okunma Sayısı: 750

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.