ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

18 EYLÜL 2021 , CUMARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

WEB HABER: ``CEYHAN DEPREMİNİN 13. YILDÖNÜMÜ``

    Yayına Giriş Tarihi: 30.06.2011  Güncellenme Zamanı: 30.06.2011 14:12:06  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, "Planlı, depreme dayanıklı güvenli bina ve deprem afetlerine karşı önlem almayan toplumlar, modern toplum ve bilgi toplumuna geçemez ve hep ağır bedel ödemeye mahkumdur" dedi.

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, "Planlı, depreme dayanıklı güvenli bina ve deprem afetlerine karşı önlem almayan toplumlar, modern toplum ve bilgi toplumuna geçemez ve hep ağır bedel ödemeye mahkumdur" dedi.
Baki, yaptığı açıklamada, 27 Haziran 1998‘de 146 kişinin hayatını kaybettiği 6.2 büyüklüğündeki Adana-Ceyhan depreminin üzerinden 13 yıl geçtiğini hatırlatarak, bu depremde bin 356 binanın tamamen yıkıldığını, 18 bin 395 binanın oturulamaz hale geldiğini, 30 iş yerinin yıkıldığını, 555 iş yerinin kullanılamaz hale geldiğini, 43 bin 721 binaya oturulamaz raporu verildiğini, bin 26 binanın ise hasar gördüğünü belirtti.
Depremi ve acıları unutan ama önlem almayan bir toplumun önlem almadığı takdirde çok daha ağır bedel ödemeye hazır olması gerektiğini ifade eden Baki, "Tehlikeli bir deprem coğrafyasında olduğunu asla unutmamalıdır. Planlı, depreme dayanıklı güvenli bina ve deprem afetlerine karşı önlem almayan toplumlar, modern toplum ve bilgi toplumuna geçemez ve hep ağır bedel ödemeye mahkumdur. Tehlikeli deprem coğrafyasında yer alan kentler, önlem alınmadığı zaman ölüm tarlalarına dönüşür" diye konuştu.
Marmara depreminden sonra Tip imar yönetmeliği, Anakent yönetmeliği gibi önemli adımlar atılmasına rağmen kent yöneticilerinin, belediye başkanlarının ilgili ve yetkili tüm görevlilerin halen bunu uygulamadığını ifade eden Baki, şunları kaydetti:
"Tip imar yönetmeliği ve Anakent yönetmeliklerine uyunuz. Aksi takdirde oluşacak bir depremle ödenecek bu bedellerin sorumluları sizler olacaksınız. Başta Adana olmak üzere deprem geçirmiş illerimizde halen deprem geçirmiş binaların envanteri çıkarılmamıştır. Dere yatakları heyelanlı alanlar imara açılmakta, yasa ve yönetmeliklere uymayan binalar üretilmekte burada yapılan bu yapılar beton tabutlar üretildiği gerçeği unutulmamalıdır. Yer altı su tablasının yükseldiği kentimizde olası bir depremde yaratacağı etkiyi aklımıza hiç ama hiç getirmek istemiyoruz. Depremde hayatını kaybedenlerin, evi yıkılanların sokağa feryat ve panikle çıkan insanların seslerini unutmayınız. Yasa ve yönetmeliklere uyunuz. İnsan hayatından daha kutsal daha önemli ve daha öncelikli hiç bir şey olamaz."
Melih Baki, Adana Büyükşehir Belediyesi‘nin son imar yönetmeliğindeki konuyla ilgili çalışmalarını desteklediklerini sözlerine ekledi.


Kaynak: ( İHA )

siirt56 internet sitesi
27.06.2011
http://www.siirt56.com/Adana/CEYHAN-DEPREMININ-13.-YILDONUMU-Haber-16834.html

Bağlantılar: 
http://www.siirt56.com/Adana/CEYHAN-DEPREMININ-13.-YILDONUMU-Haber-16834.html
 

Okunma Sayısı: 680

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.