ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

25 HAZİRAN 2022 , CUMARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

ULUSAL DEPREM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI HAKKINDAKİ ODAMIZ GÖRÜŞÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 25.08.2011  Güncellenme Zamanı: 26.08.2011 16:23:35  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Günümüzde küresel anlamda afet risk azaltma çalışmaları; Birleşmiş Milletlerin Afetlerin Azaltılmasında Uluslararası Stratejisi (UN/ISDR) çerçevesinde yapılan çalışmalar ve toplantılarla şekillenmiştir. Bu kapsamda afet riskinin azaltılması, önleme ve erken uyarı çalışmaları ile dünyada afet öncesi çalışmalar hız kazanmakta, beraberinde  2005 yılında açıklanan Hyogo Çerçeve Eylem Planı (Hyogo Framework for Action) ile artık dünyada ve ülkemizde afet sonrası iyileştirme değil afet öncesinde risklerin belirlenmesi ve azaltılması amaçlı çalışmalara öncelik verilmesine yönelik bir planlama amaçlanmıştır. Ülkemizde henüz tüm afetlere yönelik bu tür adımların atılamamış olması bir tarafa, geçte olsa bu Deprem Strateji Planı bizlere ümit vermektedir.

Yıllardır ülkemizde deprem çalışmaları yapan 2 önemli kurum vardır bunlar; B.Ü. Kandilli Rasathanesi ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi (yeni adıyla AFAD Deprem Araştırma Dairesi)dir. Bunları son yıllarda diğer üniversitelerde kurulan birimler izlemişlerdir. Fakat günümüze kadar bu kurumlar hiç yan yana gelmemiş, hiçbir çalışmayı beraber yapmamış, farklı deprem izleme ağları oluşmuş, elde edilen veriler tam anlamıyla paylaşılmamış, ortak projelerde bile yan yana gelmemiş iken, yeni açıklanan Strateji Planı ile ortak deprem bilgi bankası oluşturulması ve birçok eylem planını birlikte gerçekleştirecek olmaları en ilgi çeken noktalardandır.

Ülkemizde bir Afet Stratejisinin eksikliği hissedilirken, hazırlanmış olan Deprem Stratejisi ile tüm afetlere yönelik stratejilerde çizilmeye çalışılmıştır. Fakat ülkemizin afet riskleri ve çeşitliliği düşünüldüğünde yetersiz olacağı kesindir. Bu nedenle düzgün ve uygulanabilir bir risk belirleme ve azaltma amaçlı bir afet stratejisine gerek duyulduğu aşikardır.

Risk belirlenmesi ve azaltılması çalışmalarının en önemli aşamalarından biri olan arazi kullanımına yönelik plana esas Jeolojik-Jeoteknik ve Mikrobölgeleme Etüt Raporları ile yerleşim yerine ait muhtemel afet tehlikeleri, muhtemel mühendislik problemleri ve çözüm önerileri getirebilmektedir. Ama son yıllarda risk belirleme çalışmalarına hiç önem verilmemekte, özellikle yüksek maliyet getirdiği düşünülen mikrobölgeleme çalışmaları yapılamamaktadır. Uygulayıcısı olması gereken AFAD uygulatmamak için çalışmaktadır. Bu durumda ne kadar plan yapıp stratejide belirlerseniz yanlış arazi kullanımından dolayı riski azaltmak yerine çoğaltacak ve her tür afete hazırlıksız yakalanmamız kaçınılmaz olacaktır.

Diğer bir dikkat çeken konu UDSEP çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlar tanımında deprem konusunda yetkili bir mühendislik disiplinini temsil eden TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası‘nın yer almamış olmasıdır. İlgili kuruluşlar arasında meslek odaları tanımı yetersizdir.   

Okunma Sayısı: 2103

Tüm Oda Görüşleri »

 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.