ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

18 EYLÜL 2021 , CUMARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

KEŞKE SENİ DİNLESELER MELİH BAKİ

    Yayına Giriş Tarihi: 29.10.2011  Güncellenme Zamanı: 31.10.2011 09:17:45  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, ``dere yatakları ve heyelanlı alanlarda imarın yasaklanması`` gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. Baki, açıklamasında, imar yönetmeliğine uymayan, depremin dinamik parametrelerini içermeyen..

GÜNAYDIN - ÖZCAN ALADAĞ
29 Ekim 2011, 11:46 

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, ‘‘dere yatakları ve heyelanlı alanlarda imarın yasaklanması‘‘ gerektiğini belirten bir açıklama yaptı.
Baki, açıklamasında, imar yönetmeliğine uymayan, depremin dinamik parametrelerini içermeyen, eksik temel zemin etüt raporlarını kabul edenler ve göz ardı edenler olduğuna dikkati çekerek, ‘‘Binanın inşasında temel atımından bitimine kadar kontrol etmeyen, denetlemeyen, göz yuman belediye başkanları ile ilgili imar müdürlükleri ve bu raporları yapan, hazırlayan kişiler, denetimi yapan yapı denetim şirketleridir. Toplu ölüme yol açmaktan derhal yargılanmalıdırlar İlgili yasalarda konuyla ilgili cezai sorumluluk mutlaka getirilmelidir‘‘ ifadelerini kullandı.
Melih Baki bu uyarıları yıllardır yapıyor. Hatta örnekler dahi veriyor.
Bugün yerel yönetimler dere yataklarına yapılan konutlara izin vererek adeta ölüm davetiyesini çıkarıyorlar.
Adana‘da da bunun örnekleri mevcut.
İnşallah bundan sonra Melih Baki gibi konunun uzmanlarının yaptığı açıklamalar birilerinin kulaklarına küpe olur.Yüreğir‘de uygulama alanı ilanı

Hükümetin almış olduğu bir dizi çalışmalar ve tedbirler doğrultusunda Türkiye genelinde belirli bölgelerle ilgili uygulama alanı ilanları yapıldı.
Yüreğir‘in Akpınar ile Belören Köyleri de bu kapsamda uygulama alanı olarak ilan edildi.
Adana‘nın gelişimine olumlu katkıları olacak olan bu uygulamanın Adana için hayırlı olmasını diliyoruz.Çukobirlik doğru bir adres

Van Depremi‘nde evsiz kalan vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ülke olarak seferber olduk.
Bu anlamda ortaya konulan çabayı takdir ediyorum.
Adana‘da CHP İl Örgütü‘nün Çukobirlik‘in halen boş olan 18 katlı binasının barınma amaçlı olarak kullanılması yönündeki tekliflerini doğru bir adres olarak görüyorum.
Devletimizin yetkililerinin de Çukobirlik yöneticileri ile görüşmeleri halinde halen kullanılmayan bu binanın Vanlı kardeşlerimize tahsis edilmesini sağlamalarını da canı gönülden bekliyorum.
Devletin yetkililerine buradan bir sorumuz olsun istedim

Yönetici olmak çok zor iş, bunu biliyorum.
Adı üstünde yönetmek...
Yönetir iken de sağlıklı kararlar verip, toplumun menfaatlerini korumak durumundasınız.
Biz gazetecilerin de bu anlamda hassasiyetleri vardır. Bizler de bu ülkenin, bu kentin iyi yönetilmesini isteriz. Katkı koyma anlamında da üzerimize düşen görevi yaparız.
Ben bugün Devletin yetkililerine ve etkililerine buradan bir soru yöneltmek istiyorum ve bu soruyu da kamuoyu ile tartışmaya açmak istiyorum.
Sorum aynen şöyle:
‘Bir kurumun amirinin kızı veya oğlu, kendisinin sorumluluğu altında bulunan, denetlemesini, çalışmasını, hukuki ve teknik açıdan gözetiminde bulunan bir kurumda görev yapar ise, hangi kadro ile olur ise olsun görev yapar ise, bu kurumun bazı olumsuzluklarını görmezlikten gelir mi? Veya o olumsuzlukları çözmek için gayret sarf eder mi? Kısacası toleranslı olur mu?‘
Sorumuz aynen böyle.
Bana göre olur.
İnsandır bu. Nihayetinde gördüğünü görmezlikten, duyduğunu duymazlıktan gelen mahlûkattır.
Adana‘da da bu gibi örnekler geçmişte yaşandı, bugün de yaşanıyor.
Şimdi buradan isim versek biliyorum ki isim verdiğim kurum yetkilisi ve onun görev yapan evladı hemen bizden şikâyetçi olacak, yargının yolunu tutacak.
İşinin adı yoksa uğraş dur.
Bu nedenle isim vermiyorum ve Devletin etkili, yetkili birimlerinde yönetici olanlara buradan sorumuzu yöneltmiş olayım.
Şimdi bu anlamda evlatları kendi sorumlulukları altında bulunan kuruluşlarda görev yapan idareciler ‘ne alaka‘ diye feryat edip tepki gösterecekler.
Bu anlamda ben sadece sorumu sormuş olayım. Biliyorum ki bu soruma yanıt alamayacağım.
Yine de sorayım istedim.SGK depremi hissetmemiş

SGK Genel Müdür Vekili Prof. Murat Karaşen imzasıyla yayımlanan ilaç teminine ilişkin duyuru, hasta depremzede bile olsa katılım payından vazgeçilmediğini ortaya koydu. SGK‘nın önceki gün resmi internet sitesine koyduğu ‘Reçete Temini Hakkında-Van Deprem Bölgesi‘ başlıklı duyuruda, şöyle denildi: ‘23 Ekim 2011‘de Van‘da yaşanan deprem nedeniyle Medula Eczane Provizyon Sistemi‘nin çalışmadığı veya çalıştığı halde çeşitli sebeplerle hak sahiplerinin ilaçlarını temin edemedikleri bilgisi kurumumuza ulaşmıştır.‘
SGK duyurusuna göre deprem bölgesinde genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü bulundukları kişilere karşı eczanelerin dikkat edeceği hususlar özetle şöyle:
 Kurum sağlık yardımlarından faydalanan kişilerin tedavileri sonucu düzenlenen reçete muayene katılım payı (2 TL ve 3 TL) eczane tarafından tahsil edilecektir.  Çalışan kişilerden alınacak olan %20 ilaç katılım payı eczane tarafından tahsil edilecektir.
Emeklilerden alınacak %10 ilaç katılım payları maaşlara yansıtılarak daha sonra tahsil edildiğinden eczane tarafından ayrıca tahsil edilmeyecektir.
 Eşdeğer ilaç uygulaması gereği oluşabilecek fiyat farkı eczane tarafından hastadan elden tahsil edilecektir. Hastalara teslim edilen ilaçlara ait karekodlar/kupürler İTS işlemi daha sonra tamamlanmak üzere reçeteye eklenecektir. Reçeteye eklenen karekodların İTS işlemleri mutlak suretle MEDULA Eczane Sistemi üzerinden tamamlanacaktır. Muayene katılım payları 1Aralık 2011 tarihinden sonraki reçetelere aktarılacaktır.
Yazık ne ki ne yazık...
Depremi Dünya hissetti, SGK hissetmedi!

Bağlantılar: 
http://www.gunaydingazetesi.com.tr/keske-seni-dinleseler-melih-baki-makale,437.html
 

Okunma Sayısı: 452

Adana Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.