ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

20 EYLÜL 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· AYDIN
· BALIKESİR
· ÇANAKKALE
· DENİZLİ
· İZMİR
· MANİSA
· MUĞLA
· UŞAK

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

JFMO İZMİR ŞUBE BAŞKANI PROF.DR. GÜNAY ÇİFÇİ;KÖRFEZ KAYNIYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2011  Güncellenme Zamanı: 15.11.2011 16:44:03  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

KÖRFEZ KAYNIYOR!

Giriş tarihi : 13.11.2011, Pazar 19:14 Güncelleme : 19:14

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Günay Çifçi, "Deprem artık ben buradayım diyor" dedi.

FATİH ABACIOĞLU (HABER MERKEZİ)

İzmir‘de TÜBİTAK ve Dokuz Eylül üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü‘nün 2008 yılında hazırladığı ve ödenek yetersizliği nedeniyle yenileyemediği, ‘İzmir Körfezi‘nin 3 boyutlu incelenmesi‘ projesi, İzmir faylarındaki hareketliliği ortaya koydu. 3 yıl önce İzmir Körfezi‘nde yapılan inceleme sonucunda, körfezde bulunan ve 6-7 şiddetinde deprem üretebilecek Uzunada ve İzmir faylarından yoğun gaz ve sıvı çıkışının meydana geldiği belirlendi. Çalışmaların kaynak yetersizliği nedeniyle 2011 yılında yenilenmediği, bu nedenle fayların son durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olunmadığı açıklandı.

1974‘TEN BERİ

Dokuz Eylül üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Günay Çifçi, 2008‘de TÜBİTAK ile birlikte körfezin dibini araştırdıklarını belirterek, fay çevresinde sürekli depremciklerin meydana geldiğini söyledi. Prof. Çifçi, "İzmir Körfezi‘nde 2008‘de yaptığımız çalışmalarda fay hatları boyunca hareketlilik gözledik. Bu hareketlilik körfez tabanındaki diğer fayları etkiliyor. İzmir‘de son büyük deprem 1974 yılında meydana geldi. Körfezdeki sismik hareketlenme deprem sinyali veriyor. Deprem artık ben buradayım diyor" dedi.

ARAŞTIRMA AZ

Prof. Çifçi, 2008 yılında yapılan çalışmalardan sonra elde edilen verilen 2011 yılında güncellenmesi gerektiğini kaydederek, "İzmir‘de sadece normal atımlı fayların olduğu düşünülüyordu. Ancak yaptığımız incelemelerde körfez tabanında doğrultu atımlı olan Uzunada ve İzmir aylarını ortaya çıkardık. Bu faylar 6-7 şiddetinde deprem üretebilme gücüne sahipler. Bilimsel çalışmalar arttırılmalıdır. Eldeki veriler yeterli değil. Bu tür incelemelerin belli periyotlarla tekrarlanması ve körfez çevresinde bulunan deprem istasyonlarının arttırılması gerekiyor. Fay çevrelerindeki gaz çıkışları hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Çünkü gaz ve sıvı çıkışı deprem sinyalidir" diye konuştu.

KIYI BÖLGELERİ

Meydana gelebilecek bir depremde en başta dolgu ve kıyı alanlarının etkileneceğini belirten Çiftçi, uygun zemin koşullarında yapılmayan tüm binaların depremden zarar göreceğini açıkladı. Çiftçi, şöyle devam etti: "İzmir‘de hızlı bir şekilde yapı stoğunun belirlenmesi gerekiyor. Deprem olmasını beklemeyelim. Her zaman deprem sonrası araştırmalara ağırlık veriliyor. Ancak üzülmek istemiyorsak bu çalışmaları deprem öncesi yapmayı öğrenmeliyiz. Zemin yapısına uygun şekilde binalar yapılmalıdır. Zemin etüd raporlarının mutlaka hazırlanması lazım. İzmir‘de bazı ilçe belediyeleri tüm ısrarlarımıza ve yasada yer almasına rağmen zemin etüd raporları ve jeofizik raporları istemiyor. Biz belediyeleri uyarıyoruz."

"Van depremi tetikler"

Çifçi, Van depreminin İzmir Körfezi‘nde bulunan fayları tetikleyebileceğini belirterek, "Doğanın ne yapacağını bilemeyiz. Uzunada ve İzmir fayları Van‘da meydana gelen depremlerden etkilenebilir. Anadolu plakası, Arap plakası tarafından sürekli itiliyor. Afrika plakası ise Anadolu plakasının altına giriyor. Kuzey Anadolu fayı dünyanın en aktif fayları ile kuşatılmış durumdadır. 15 gün boyunca 12 kişilik ekiple yaptığımız incelemenin sonuçlarını bilimsel mecralarda paylaştık" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2011/11/14/korfez-kayniyor

http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst&id=27433&%20links=1-deprem-ege-39ye-geldim-burdayim-diyor.html

Okunma Sayısı: 1393

İzmir Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.