ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

28 TEMMUZ 2021 , ÇARŞAMBA

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

ISPARTA`DA VERİLEN SÖZLER TUTULACAK MI?

    Yayına Giriş Tarihi: 16.01.2012  Güncellenme Zamanı: 16.01.2012 16:36:29  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Isparta İl Temsilcisi Doç. Dr. Şakir‘in Haber 32 İnternet Gazetesi Yazarı Bayram Aygün‘e gönderdiği yazı yayınlandı.

JFMO Isparta İl Temsilcisi Doç. Dr. Şakir Şahin‘in Yazısı;

"3030 sayılı kanun kapsamı dışında kalan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile belirlenen statik projeye esas zemin etütlerinde Jeofizik, Jeoloji ve İnşaat Mühendisleri imzası ve Oda onayının olması gerektiği halde Isparta Belediyesince bu hususu yerine getirilmemektedir.

İlk olarak 04/07/2011 tarihinde Isparta Belediyesi‘nden zemin etütlerinin uygulanması hakkında bilgi istedim. "26 Temmuz 2011 tarihli yazı ile konunun ilgili birimler tarafından incelendiği ve daha sonra cevap verileceği" şeklinde cevap verildi. Konuyla ilgili Isparta Belediye Başkanı ve İmar Müdürlüğü‘nden sorumlu başkan yardımcısı hakkında 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Kanunu uyarınca, 28.07.2011 tarih ve 2011/01-02-002 tarihli yazı ile T.C. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü‘ne müracaatta bulundum.

İlgili Genel Müdürlük Isparta Valiliği‘nden Isparta Belediyesi‘nin Yönetmeliği uygulayıp uygulamadığını yerinde incelenerek rapor halinde sunulmasını istemiştir. Bunun üzerine Isparta Valiliği 5 Ağustos 2011 tarihinde Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘nden konunun yerinde incelenerek raporun Isparta Valiliğine sunulması istenmiştir. Valilik yazısına istinaden Çevre ve Şehircilik Isparta İl Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü‘nden Yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin görüş istemiştir.

Ancak yazının cevabını beklemeden Yönetmelikle çelişen ve de şikayetle hiç ilgisi olmayan bir rapor yazılmıştır. 26 Eylül 2011 tarihli Bakanlık yazısında "statik projelerin hazırlanmasına esas zemin etüt raporları: 19.08.2008 tarih ve 26972 sayılı resmi gazetede yayımlandı. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği‘nin 57. Maddesinin (b) bendinin (1), (2) ve (3) üncü fıkraları gereği jeoloji mühendisi, jeofizik mühendisi ve inşaat mühendisleri tarafından ortak olarak hazırlanmalı ve raporu hazırlayan mühendislerden Oda Sicil Durum Belgesi istenmelidir" denilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüğü yazıları 01.11.2011 Valilik tarafından ulaştırıldı. Bunun üzerinde 10.11.2011 tarihinde Isparta Belediyesinin Deprem Yönetmeliğini tam uygulayıp uygulamadığının yerinde incelenmesi, ilgili yönetmelik ve yazıların tebliğ edilmesi ve uygulamanın sağlanması hususlarını Valiliğe arz ettim. Buna göre Isparta Belediyesi yeni yapılacak binalar için Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğini uygulaması gerekmektedir.

Mevcut binalar ise zemin ve bina yapısı incelenerek tek tek elden geçmesi gerekmektedir. Tüm bu yazışmaları takip ediyorum. Gelişmeleri de sizinle paylaşacağımı belirterek, ilginize çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım."

Alıntı: Haber 32 İnternet Haber Sitesi için tıklayın

Okunma Sayısı: 1791

Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.