ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

18 EYLÜL 2021 , CUMARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

SÖZCÜ GAZETESİ: ``ATANMIŞ VE SEÇİLMİŞ CESET TÜCCARLARI``

    Yayına Giriş Tarihi: 08.02.2012  Güncellenme Zamanı: 10.02.2012 09:23:08  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Melih BAKİ: ``Yüreğir ve Sarıçam Belediyeleri suç işliyorlar``

     Atanmış ve seçilmiş ‘Ceset Tüccarları‘ 
     Özel Haber-Reha Ören

     Adana Jeofizik Mühendisleri Odası  Başkanı Melih Baki ile hasbıhal ettik.


     Konuk Melih Baki olunca konu da ister istemez deprem oluyor.
Olmasına oluyor da Melih Baki‘nin depremi anlatması bile bir başka oluyor. 
Mesela 1755 Lizbon Depremi‘nin dönüm noktası olduğunu Melih Baki‘den öğrendim.
O tarihe kadar bütün depremlerde krallar ve ruhbanlar halkı Tanrı‘nın yazgısı olduğu yolunda teselli ederlermiş. Toplumun günahı çoğalınca Tanrı deprem yaratır" derlermiş. Ama Lizbon depremi bu fanatizmin kırılma noktası olmuş. Kral ve ruhbanlar tören kıyafetleri içerisinde halkı teselli etmeye çalışırlarken halk ayaklanmış. "Müslümanlar camide, Hıristiyanlar Kilise‘de Yahudiler Havra‘larda can verdiler. Bebeklerin de mi günahları vardı ki Tanrı cezalandırdı" demişler. Kralın akıbeti malumunuzdur. Maluma ilam gerekmez. Ancak halkın galeyana getiren ne imiş biliyor musunuz? Lizbon depreminde her yer yeksan olurken yıkılmayan tek sağlam yapı genelevmiş!  Günahkârlar için cezalandıran Tanrı, genelevdekileri bağışlamış, ya da onların hiç günahları yokmuş! 

      Buraya kadarı işin cazibe tarafıydı. Bundan sonra okuyacaklarınızın muhatapları ise Melih Baki‘nin dediğince ‘Ceset tüccarları‘  
Melih Baki diyor ki: " deprem bir doğa olayıdır. Amenna, ancak; hasarı önlemek bilim ve insanlık olayıdır."    Lizbon depreminden sonra coğrafya, Jeoloji, Jeomorfoloji ve Jeofizik bilimlerinin hayli mesafe kat etmişler.  Sıralamasında hata yaptıysam affola.. Jeoloji‘nin gözlemsiz bir bilim dalı olduğu ve devrini tamamladığı da bu sohbette edindiğim bilgiler arasında yer almıştır beyan olunur.  Jeofizik ise yer altı katmanlarının hareketliliğini inceler ve incelemesi somut olaylar ile gözlemlere dayanmaktadır. Hal böyle olunca depremi tahmin etmek, nerede olacağını bilmek gerekmektedir. Bu açıdan baktığınız zaman da depremin etkilerini en aza indirebilmek yine biz insanların, insanlık görevleri arasında olmaktadır. Yani, günlük yaşamdaki olmazsa olmazlarımızdan bari olmalıdır. Amma velakin.."

     Evet, Melih Baki bu noktadan sonra, bir sigara ve bir yudum çay içimi mola veriyor. Sonra sürdürüyor sözlerini: "Depremlerin yarattığı etkileri nükleer felaketler dahi yapmamıştır. Yer küre 16 plakadan oluşmuştur. Bu levhalar ve plakalar birbirleriyle hareket halindedirler.  Afrika ve Anadolu plakaları zaman zaman uzaklaşma sonucu sürtünme hareketlerini doğurmaktadırlar. İşte depremler bu bilimsel verilerin ışığında ele alınmalıdır. Bizde maalesef hala daha depremlere Lizbon Kralı gözüyle bakanlar var. Afrika, Anadolu‘ya doğru kaymaktadır. Bilir misiniz ki Toros dağları her yıl 2.5 cm kadar yükselmektedirler. Çünkü Afrika kıta olarak her yıl 2.5 cm Anadolu‘ya doğru gelmektedir. Bu hareket evvelinde İskenderun Körfezi‘nde hissedilir. Normalde bu itme sonucu Türkiye‘nin Kuzeye kayması gerekmektedir. Ancak Türkiye,  batı‘ya doğru sünme gösterir. Bütün dünyada özellikle 2. Dünya Savaşı‘ndan sonra kentsel planlamalar dönemi başlatılmıştır. Bu planların oluşmasındaki en etken faktör ise depremlerdir.  Burada da jeofizik bilimi devreye girer. Kentsel dönüşüm projelerinde yapılan etütlerde tarım alanlarının korunabilmeleri için eğer deprem riski yoksa kent dikey halde inşa edilir. Eğer böyle bir risk varsa yatay olarak yapılandırılır. Bu çok basit bir kuraldır. Yani kentsel dönüşüm dedikleri bizdeki gibi hiç bir araştırması yapılmamış yerlere de çok katlı binaları dikmek demek değildir. Bizimkisi kasaba mantığı bile değildir. Bu gün batı‘da hangi büyük kent varsa mutlak surette jeofizik etütleri yapılmıştır. Varoş tabir edilen gecekondu mahallerinden başlayarak, kentin düzenlenmesi bu bilgiler çevresinde yapılandırılır. Bakınız batı ülkelerinde ve depremin önemini kavrayan ülkelerde genellikle varoş denilen kesim, süreçte ortadan kalkmış bulunmaktadır."

     TOKİ rant peşindeki yapsatçı gibi çalışıyor  
   
      Üstat Baki anlatıyor benim dudaklarım kuruyor. 
      Adana Depremi, Marmara Depremi ve en son Van Depremi.. 
      Atılan hamasi nutukları hatırlıyorum. 
      Yapılan yardımları, milletin kenetleşmesini, birleşmesini insanlık örnekleri verdik dediklerini
      hatırlıyorum..

     Tüylerim diken diken oluyor.  İktidarın övünç kaynaklarından biri olan TOKİ‘yi anlatıyor Melih Baki. TOKİ bu gün kentsel dönüşüm yaptığını iddia etmektedir. TOKİ evlerinin yapıldığı alanlarda bile jeofizik araştırmaları yapılmamıştır. Bütün bunları ellerinin tersiyle iten TOKİ de maalesef toplu konut değil, sadece rant amaçlı yapsatçılık yapmaktadır". Düşünebiliyor musunuz Doğrudan doğruya başbakanlık makamına bağlı olan TOKİ dahi rant amaçlı yapsatçılıkla iştigal ediyor.

     Bir ülkede devletin resmi kurumu dahi bu tavır içindeyse özel sektör ne yapmaz ki?"  
"Bir tek belediye başkanı bile bulamayız"  Jeofizik biliminin ülke genelindeki en yiğit savaşçılarından biri olan Melih Baki açıklamalarını sürdürdükçe yüreğim burkuldu.  
"Erkekler ağlamaz" safsatasına inanmış biri olmasaydım gözyaşlarımı tutmam hayli güç olacaktı. Ama, Baki anlattıkça ağlamanın yersiz olduğunu anladım. 
Bu işler ne Tanrı‘ya havale ile ne de timsahlar misali gözyaşları dökmekle olmuyordu. 
Melih Baki, Türkiye‘de kent imar planına bilimsel yaklaşan bir tek belediye başkanının bile olmadığını" söyleyince aklım durdu. Dahası da vardı...  

     Baki‘nin bilgi yüklü söz katarı ülke genelinden Adana‘ya geldikçe ağlamak ne kelime,  gözbebeklerim birer ustura keskinliğine büründü.

     Yüreğir ve Sarıçam belediyeleri suç işliyorlar 
     SÜRECEK  

Okunma Sayısı: 733

Adana Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.