ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

20 EYLÜL 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· AYDIN
· BALIKESİR
· ÇANAKKALE
· DENİZLİ
· İZMİR
· MANİSA
· MUĞLA
· UŞAK

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

İZMİR DEPREMİNİN ARDINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 02.05.2012  Güncellenme Zamanı: 03.05.2012 11:07:33  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

İzmir‘de, dün saat 17.48‘de merkez üssü İzmir Körfezi (Ege Denizi) olan 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi‘nden bir açıklama geldi.

Özellikle Batı Anadolu‘da, Kütahya ve çevresinde son dönemde artan deprem etkinliğine dikkatleri çeken Dokuz Eylül Üniverstiesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof.Dr. Günay Çiftçi; "Genel olarak bakıldığında Uzunada‘nın doğusunda gözlenen ve dış körfezin kuzeydoğu, güneybatı sınırı boyunca ilerleyen Uzunada fayı en aktif tektonik yapı olarak göze çarpmaktadır. Körfezde olan bu son deprem uzun ada fayı olarak adlandırılan ve deniz tabanında 5 metrelik bir kot farkıyla batımetri haritalarında bile çizgisellik olarak gözlenen körfez içinde ve bu fayın kuzeyinde oluşmuştur" dedi.

Bilindiği gibi İzmir ve çevresinin birinci derece deprem bölgesi olduğunu anlatan Çiftçi, şöyle konuştu: "Anadolu‘daki tektonik aktiviteyi kontrol eden sistemlerden biri olan çöküntü havzaların tam merkezindedir. Dolayısıyla İzmir‘de depremler bugün olduğu gibi yarında olacaktır. Mühendisler olarak bizlere düşen görev daha iyi zemin etütleriyle daha sağlam bina inşa etmek ve halkımızın daha güvenli konutlarda yaşamasını sağlamaktır."

Çiftçi, konuşmasında, "TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak yapılan tüm bilgilendirme ve uyarılara rağmen ilgili yönetmeliklere aykırı son günlerde Çeşme, Gaziemir, Tire, Ödemiş, Güzelbahçe gibi bazı belediyelerin jeofizik ölçümler yapılmadan hazırlanan zemin etütlerini kabul etmekte ve rapor içeriğini denetlemeden ruhsat aşamasını yürütmekte" olduklarını bildirdi.

Bunun yanında bazı meslek odalarının da, son teknoloji ürünü en son veri işlem tekniklerinin kullanıldığı yeni jeofizik yöntemlerin önünü kesmeye çalıştığını anlatan Çiftçi, şunları söyledi: "Deprem güvenli yapılaşmanın en önemli unsurlarından biri ve günümüzde yer araştırmalarında bilimin vardığı son nokta olan jeofizik araştırmaları içeren zemin etütlerinin, binaların yapımı öncesinde belediyelerce istenmesi ve imar yönetmeliklerinin bu kapsamda düzenlenmesi, İzmir ve çevre bölge halkının can ve mal güvenliği açısından bir zorunluluktur. Jeofizik Mühendisleri Odası olarak yetkililerin gerekli düzenlemeleri yapacaklarını umuyor, halkımıza yaşadıkları deprem korkusu dolayısıyla geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bağlantılar: 
http://www.sondakika.com/haber-izmir-depreminin-ardindan-tmmob-den-onemli-3583612/ http://www.haberler.com/izmir-depreminin-ardindan-tmmob-den-onemli-3583612-haberi/ http://yurthaber.mynet.com/detay/izmir-haberleri/izmir-depreminin-ardindan-tmmobden-onemli-aciklama/200200 http://www.iha.com.tr/izmir-depreminin-ardindan-onemli-aciklama-225489.haber
 

Okunma Sayısı: 835

İzmir Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.