ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

26 EYLÜL 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

ADANA İKK: TMMOB‘YE VE ODALARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 07.12.2012  Güncellenme Zamanı: 25.01.2013 16:58:13  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, 6 Aralık 2012 tarihinde TMMOB Yasası‘nda yapılmak istenen değişikliklere ilişkin İMO Adana Şubesi`nde bir basın toplantısı düzenledi.

TMMOB‘YE VE ODALARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

"İktidarın adaletsizlik, baskı, korku ve emek karşıtı politikalarına karşı emekten yana, barıştan yana, ezilenin yanında olan TMMOB örgütlülüğümüz AKP‘nin iktidara geldiği günden bu yana demokratik olmayan uygulamalara maruz kalmıştır. Son olarakta TMMOB‘nin parçalanması, dağıtılması için düğmeye basmış bulunmaktadır. Anayasa‘nın 123, 124 ve özellikle 135. maddelerinden hareketle yayımlanan 6235 sayılı TMMOB Yasasının değiştirilmesi yoluyla TMMOB örgütlülüğü ve mühendis, mimar, şehir plancılığı disiplinlerinin meslek örgütlülükleri, kapalı kapılar ardında yapılan hazırlıklarla tasfiye edilmek istenmektedir. Böylelikle TMMOB‘nin etkisiz-yetkisiz bir hale getirilmesi, Bakanlığa bağlanması, merkezi bütünlüklü yapısının parçalanması ve gücünü örgütlülüğünden alan bu gücü tasfiye etmeye çalışıyor. TMMOB, dün olduğu gibi bu günde mesleki demokratik kitle örgütü olmanın bilinciyle tavrını emekten, insandan, kamu yararından yana koymuştur. AKP teslim alamadığı TMMOB‘yi bu kez çıkardığı torba yasa ile etkisizleştirip parçalayıp yeniden mevzuatını düzenleyerek şekillendirilmek istiyor. Torba yasa ile neoliberal politikaların kentlerimizi, tarım arazilerimizi, kıyılarımızı, meralarımızı, sularımızı, madenlerimizi ve doğal yaşam alanlarımızı bir sermaye birikim alanı olarak hedef aldığı görülmektedir. Bu yasaya muhalefet olan, direnen, mücadele eden TMMOB‘nin parçalanması, dağıtılması, Bakanlığa bağlanması, merkezi bütünlüklü, örgütlü yapısının parçalanması hedeflenmektedir.

Yasa tasarısı ile TMMOB‘nin merkezi yapısını dağıtarak, "İl Odaları" ile meslek odalarımızı kendi rant politikalarına payanda yapmayı amaçlıyorlar. Torba yasa içindeki diğer yasa değişiklikleri ile birlikte mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı mesleklerini bilimsel ve kurumsal niteliğinden arındırılarak piyasalaştırılacak. Bakanlığın belirleyeceği mesleki yeterlilik ve sertifikalandırma koşulu ile meslektaşlarımızın mühendislik formasyonları kullanması vesayet altına alınacaktır. İl odalarına iktisadi teşekküller kurdurularak kendi meslektaşları ile rekabet eden ticari kuruluşlar haline dönüştürülecektir. Bilinmelidir ki; AKP TMMOB Yasasını değiştirerek, Mühendislik, Mimarlık, Şehir Plancılığı hizmetlerini kamusal niteliğinden arındırarak rant politikalarına açma amacını gütmektedir. TMMOB bu yasaya karşı üyeleri ile birlikte direnecektir ve teslim olmayacaktır.

Bizler TMMOB‘ye bağlı Odaların Adana Şubeleri, on binlerce üyemizin demokratik ve katılımcı bir biçimde yapılan seçimleri ile görev başında olan Şube Başkanları ve İKK temsilcileri olarak; mesleğimize, meslektaşlarımıza ve Odalarımıza sahip çıkacak, birlik ve beraberlik içinde bağımsız ve demokratik meslek kuruluşlarımızın tasfiyesine dur diyeceğiz.

Ayrıca buradan bütün üyelerimize duyuruyoruz. Odalarımızın ve TMMOB‘nin web sayfalarından imza kampanyasına katılmaları ile AKP‘nin kapalı kapılar ardında hazırladığı, TMMOB‘yi bölmeye, parçalamaya, etkisizleştirmeye yönelik yasa değişikliğini kabul etmediğimiz ve örgütümüze sahip çıkıtığımızı buradan birkez daha üyelerimize hatırlatıyoruz."

Yaşasın TMMOB Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz."

Bağlantılar: 
http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8623&tipi=29
 

Okunma Sayısı: 717

Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.