ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

18 HAZİRAN 2021 , CUMA

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· AFYONKARAHİSAR
· BİLECİK
· ESKİŞEHİR
· KÜTAHYA

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

17 AĞUSTOS DEPREMİ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 21.08.2015  Güncellenme Zamanı: 21.08.2015 15:19:50  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

17 Ağustos 1999 Depremi Basın Açıklaması

17 Ağustos 1999 tarihinde saatler gece 03.02‘yi gösterdiğinde Marmara Bölgesi 7,4 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Facianın boyutu ise gün ağardığında ortaya çıktı. Merkez üssü Gölcük olan ve 45 saniye süren deprem başta İzmit olmak üzere Yalova, Sakarya, İstanbul`u yerle bir ederek Marmara, İç Anadolu bölgesi, Karadeniz ve Ege olmak üzere çok geniş bir alanda hissedildi. 

Resmi rakamlara göre 17.373 kişinin öldüğü, 48.901 kişinin yaralandığı, yaklaşık 285.000 binanın, 43.000 işyerinin çeşitli şekillerde zarar gördüğü, 150.000`i aşkın vatandaşımızın prefabrik yapılarda yaşamak zorunda kaldığı bu deprem felaketi sonrasında yaraların sarılması için harekete geçen devletimiz, prefabrik evlere yerleştirilen depremzedeler için 20 bin konut yaptı. 5 milyon metrekare alanı kamulaştırıldı. 

Depremde yıkılan binaların yerine yenileri yapıldı, hasarlı yapılar, yollar, viyadükler onarıldı. Ancak o gün yakınlarını kaybedenlerin acısı onarılamayan tek şey olarak ortada kaldı. 

Depremin, ülkemizde kaçınılmaz bir yaşam gerçeği olduğu, büyük depremlerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de olmaya devam edeceği, ülkemizin deprem kuşağında olduğu hala göz ardı edilerek ülkemizde yanlış uygulamalar yapılmaya devam etmektedir. 

Tüm bu yaşananlara rağmen, geçen 16 yıl sonrasında bugün; ilgili kurum ve kuruluşlar yaşanan bu acıların bir daha yaşanmaması için bütün bilimsel ve mesleki öneriler doğrultusunda değişiklikler yaparak iyi bir noktaya gelmeye çalışsa da, istenilen yakalanamamıştır. 

Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Merkezi ve Jeofizik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesince çeşitli zamanlarda uygulayıcılara yaptığımız yazılı ve sözlü uyarılara rağmen bu eksiklikler halen devam etmektedir. 

Jeofizik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak amacımız; bu konularda çıkan kanunlar, yönetmelikler ve genelgeler doğrultusunda Jeofizik Mühendisliği disiplini içinde bilimsel çalışmalar yaparak sağlıklı yapılar ve kentler oluşmasına katkıda bulunmaktır. 

Özellikle Belediye Başkanlarımızdan ricamız, bizleri çağırmaları, bizim söylediklerimize kulak vermeleri ve bizzat kendilerinin bizleri dinlemesidir. 1999 depremi öncesinde Bayındırlık Bakanlığı döneminde çıkan, bir takım kişilerin ortaya çıkardığı, okuması bile güç yazılara itibar etmemesidir. "Eskişehir`imizde beş katlı binalar yıkılır ama dört katlı binalar yıkılmaz, bakın yazı da var, onun için jeofizik etütlere gerek yoktur" diyenleri de bir kenara itmeleridir. 

Bunun yanında depremden sonra Sakarya, Kocaeli, Adana, Kayseri, Manisa, Kars, Ankara, Isparta vb. illerimizin İmar Yönetmeliklerinde bu konularla ilgili maddeleri nasıl düzenledikleri, alan uygulaması ile kaç kat yapılacağına bakılmaksızın zeminlerde "Jeofizik Etütlerin" nasıl uygulandığı konusunda lütfen kendilerinin bilgi sahibi olması ile bu tür uygulamalarda yerel yönetimlerin özellikle Avrupa ve diğer ülkelerde nasıl uygulamalar yaptıklarını araştırmalarıdır. 

Aksi takdirde, tarihin acı deprem gerçeği bizlere tekrar kendini hatırlatacaktır. Jeofizik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak, depremle iç içe yaşayan ülkemizde, yaşayacağımız depremlerin yıkıcı afetlere dönüşmemesi için akıl, bilim ve mühendislik gerçekleri doğrultusunda birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade ediyor, depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz." 

JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI 

ESKİŞEHİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU 

Okunma Sayısı: 199

Eskişehir Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.