ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

20 EYLÜL 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ARTVİN
· GİRESUN
· GÜMÜŞHANE
· ORDU
· RİZE
· TRABZON
· BAYBURT

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

JEOLOGLARIN "ZEMİN İNCELEMELERİ VE BÖLGEMİZ"KONULU PANELİMİZE YAPTIKLARI ELEŞTİRİYE BASIN YOLUYLA YANIT VERİLDİ.

    Yayına Giriş Tarihi: 08.11.2010  Güncellenme Zamanı: 30.11.2010 14:49:05  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

BASINA VE KAMUOYUNA

Jeofizik Mühendisleri Trabzon Şubesi tarafından İlimizde 20.Ekim.2010 çarşamba günü  "Zemin İncelemeleri ve Bölgemiz" konulu bir panel düzenlenmiştir. Panelimize birbirinden değerli ve zemin incelemeleri konusunda yetkinlikleri tartışılamayacak bilim insanları konuşmacı olarak katılmışlardır. Düzenlenen panelimize ilimiz ve çevre illerden, jeofizik mühendisleri,jeoloji mühendisleri ,inşaat mühendisleri ve belediyelerin konuyla ilgili personellerinden toplam 175 kişi katılım sağlamıştır.

Bilindiği üzere Zemin Etütleri çok disiplinli çalışmalardır. Bu konuda ilgili tüm gruplar ( jeofizik, jeoloji , inşaat, mimar ve  çevre mühendisleri) panelimize davet edilmiş ve geniş bir katılım sağlanmıştır.19 ağustos 2008 tarihinde yayınlanan "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği"nde  bu konu özellikle vurgulanmış olup mesleklerin yapacakları işler ayrıntılı olarak tanımlanmıştır.

Panel öncesi bir meslek grubunun yöneticisi tarafından, düzenlenen panelimize katılan değerli öğretim üyeleri Sn. Prof.Dr.Ahmet ERCAN, Sn. Prof.Dr.Semih TEZCAN, Sn. Prof.Dr.Kenan GELİŞLİ ve Sn. Doç.Dr. Oğuz GÜNDOĞDU hakkında  basın aracılığıyla sarf etmiş olduğu "jeoteknik alanlarındaki yeterlilikleri bile bu camiada tartışılırken" şeklindeki sözlerinin meslek şövenizminden başka bir açıklaması olamaz.Buna en iyi yanıtı , aklın ve bilimin ışığında hareket ederek panelimize geniş bir katılım sağlayan kendi meslek gurubu mensupları vermişlerdir.

Yönetmelikler gereği güvenli bir yapı  ve yaşam alanı  tasarımı için gerekli olan fiziksel parametreler  jeofizik mühendisleri tarafından yerinde ölçülmekte ve raporlarda yer almaktadır.  21. yy da statik projeye esas olacak tüm parametreler yerinde ölçülebilmesine rağmen hala gözlemsel etütler ile statik projeye esas parametrelerin bu meslek grubu tarafından raporlarında ısrarla yer alması anlaşılamamaktadır. Meslek odaları olarak bu zihniyete karşı durmamız gerekmektedir. Bilimin gereği olarak statik projeye esas parametrelerin gözlemsel etütler yerine tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  yerinde aletler ile ölçülmesi gerekmektedir.

Yer araştırması yapılmasındaki amaç;insan yaşamını güvence altına almaktır. Jeofizik Mühendisleri Odası olarak yaklaşımımız;Yer inceleme çalışmaları sürecinde üç uzmanlığın Jeofizik-Jeoloji ve geoteknik konusunda uzmanlaşmış İnşaat mühendislerinin birlikte çalışmasıdır. Bu çalışmanın merkezi veya çevresi yoktur ve hiçbir meslek gurubunun kendini merkezde yada çevrede görme gibi bir aymazlık içerisinde olma olanağı yoktur.Çünkü,bu üç bilim dalının ürettikleri bilgiler birbirini bütünler biçimde olacaktır.Bu üç bilim dalı içerisinde bir bilim dalının,panel öncesi   yaptıkları basın açıklamasında olduğu gibi kendisini öne çıkarma çabası,çağdışılılıktır,bilim dışılılıktır

Panelin,saygın bilim insanları tarafından  toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olan amacını;"Kamuoyunu yanıltma ve piyasadan pay kapma" olarak  düşünen zihniyetin bilimin duvarına çarparak parçalandığı ve her zaman parçalanacağı da asla unutulmamalıdır. 

Basına ve Kamuoyuna sunarız.08.11.2010

Yönetim  Kurulu  a.
Rıdvan  YANIK
Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 1028

Trabzon Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.