ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

17 OCAK 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

    Yayına Giriş Tarihi: 07.03.2019  Güncellenme Zamanı: 14.03.2019 10:36:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 


8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

8 Mart Dünya kadınlar günü; kadınların eşitlik ve özgürleşme mücadelesinin ve kadın sorunlarının dile getirildiği bir gündür.

Ülkemizde kadınlar, Atatürk devrimleriyle eğitim, aile ve siyasette eşit haklara sahip olmuşlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili görüşmeler sırasında TBMM kürsüsünden, "Türk kadınına bu hakkın bir lütuf olarak verildiği kanaatinde değiliz. Kimse bu kanaatte olamaz. Bir memlekette ki, yurdun her tarafı istilâya uğradığı zaman, kadınlar ateş altında erkeklerle beraber omuz omuza çalışırlar, memleketin geri kalan kısmını korumak ve beslemek için tarlanın kara toprağından yiyecek çıkarmaya çalışırlar, elbette bu varlıkların yurdun her köşesinde ve her tabakasında söz söylemeye hakları vardır". Demiştir.

Kadınlara Cumhuriyet döneminde seçme, seçilme  yasalar önünde  eşit haklar sağlanmış olmasına rağmen, bugün siyasette, ekonomide, eğitimde ve benzeri konularda ayrımcılığa uğramaktadırlar.

Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, taciz, tecavüz her gün artarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık bir insan hakları ihlalidir. Kadını özgür olmayan bir toplumun özgür olamayacağını düşünüyoruz. Kadın hakları ve fırsat eşitliği için, toplumda ortak bir bilinç oluşturulmalı, gerek ev içinde gerekse de toplumsal yaşamın her alanında şiddet, tecavüz, töre cinayetleri ve çocuk gelinler utancının ve her türlü ayrımcılığın son bulması için  kadın erkek birlikte omuz omuza mücadele etmelidirler.

Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluklar yüklenen, gelecek kuşakların yetiştirilmesinde en büyük pay sahibi olan kadınlarımızın yaşam alanındaki sorunları çözüme kavuşturulmalı ve haklarını etkin bir biçimde kullanımı sağlanmalıdır.

Kadınların etkinlik alanının güçlendirilmesi ve eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit düzeyde yaralanması için gerekli sosyal, politik ve hukuksal düzenlemeler yapılmalıdır. Kadınların güven içinde huzurla yaşayabilmelerinin temini için, her türlü önleyici tedbirler alınmalıdır.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası olarak; yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı olan kadınlarımızın ve kadın meslektaşlarımızın,  dünyada ve ülkemizde barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, kadına yönelik şiddetin, işkencenin, taciz ve tecavüzlerin,  baskı ve kadın cinayetlerinin son bulduğu bir Türkiye özlemiyle,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, her türlü şiddete, ayrımcılığa tacize, tecavüze uğrayan yaşamı için mücadele eden bu uğurda canını yitiren kadınları saygıyla anıyoruz.

Kadın erkek yan yana, omuz omuza, yaşamın her alanında!

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

XVII. Dönem Yönetim Kurulu

08 Mart 2019 

Okunma Sayısı: 35

Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.