ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

20 EYLÜL 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· ADANA
· HATAY
· MERSİN
· OSMANİYE

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

27 HAZİRAN CEYHAN DEPREMİ BASIN AÇIKLAMAMIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 07.08.2019  Güncellenme Zamanı: 08.08.2019 12:27:19  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

 

Aybirdi, "Unutma Adana, unutma halkım"

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı İbrahim Aybirdi, 6.3 büyüklüğündeki depremde 144 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "1356 bina ve 30 iş yeri tamamen yıkıldı. 18.395 bina hasarlı oturulamaz, 555 bina hasarlı kullanılamaz hale gelmiştir. 1026 iş yeri hasar görmüştür" dedi.

 

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı İbrahim Aybirdi, 20 yıl önce yaşanan Ceyhan Depremini hatırlatarak, "27 Haziran 1998 saat 16.55 yaşadığımız şehir Adana bir depremle sarsılıyor.20 yıl önce bugün hayatın sarsıldığı ve durduğu saatler.-Panik, korku, çaresizlik ve gelen ölümler. Güvenemediğimiz evlerimizden korkup, sokaklarda günlerce yattığımız geceler. Çaresizlik! Unutma Adana, unutma halkım" dedi.

Aybirdi, 6.3 büyüklüğündeki depremde 144 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "1356 bina ve 30 iş yeri tamamen yıkıldı. 18.395 bina hasarlı oturulamaz, 555 bina hasarlı kullanılamaz hale gelmiştir. 1026 iş yeri hasar görmüştür. Aradan 20 yıl geçti. Şehrimiz 1. Dereceden deprem bölgesinde. Depremleri durdurma şansımız yok, deprem olacak mı? Evet, deprem olacak; Her an olabilir. Depremi durdurma şansımız olmadığına göre halen ders almayan bir kent, bir ülke olması içler acısı. İnsan hayatı bu kadar önemsiz mi? Halen Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğini uygulamayan belediyeler, denetlemeyen yetkililer, ilgili kurumlar oluşacak yeni bir depremde sorumlu olacaklardır. Bu ülke bizim" dedi.

"Coğrafyasını değiştirme şansımız olmayacağına göre her an depremlerle karşı karşıya geleceğimiz gerçeğini, görev başındaki yetkililer deprem olduğunda mı anlayacak?" diye soran Aybirdi, "Deprem coğrafyasında yer alan gelişmiş ülkeler, insan hayatına değer veren ülkeler bu sorunu çözmüşken neden ülkemizde bu önemsenmez?İlgili belediyelerde konuyla ilgili jeofizik mühendislerine neden yer verilmez? Oluşacak bir depremde meydana gelebilecek ölümlerin ve yıkımların sorumluları bu duyarsız anlayışa sahip olan yöneticiler olacaktır.

İlgili kurumlar ve bu kurumlarda görev yapan tüm çalışanların insan hayatını güvence altına alacak, kamu yararını gözetecek, doğruyu yapma gibi asil ve değişmez görevleri vardır" dedi.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı İbrahim Aybirdi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün ülkemizde hangi kentimizde yağmur yağsa bütün kenti seller basıyor, hayat felç oluyor. Dere yataklarını imara açan zihniyet, anlayış bu gibi felaketlerin sorumlularıdır. Adana´da yer altı suyunun yükselmesi sonucu oluşabilecek bir depremde, kentimiz inanılmaz derecede, beklenenden çok daha ağır hasar görecektir. Adana Ceyhan Depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşları saygıyla anıyoruz."

Okunma Sayısı: 117

Adana Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.