ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

01 AĞUSTOS 2021 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

2020 YILI SMMH - BT TESCİL BELGELERİ YENİLEMELERİ OCAK AYINDA BAŞLIYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 29.12.2019  Güncellenme Zamanı: 30.04.2020 10:23:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 


2020 YILI SMMH - BT TESCİL BELGELERİ YENİLEMELERİ OCAK AYINDA BAŞLIYOR

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmetleri, Büro Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği 16.07.2009 tarih ve 27290 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanmıştır. Yönetmelik gereğince; (SMMH Belgesinin yenilenmesi Madde-8 ve BT Belgesinin yenilenmesi Madde-10) verilen belgeler; verildiği yılın sonuna kadar geçerli olup, her yıl için yenilenmesi gerekmektedir. Belge yenilemeleri; Şubat ayı sonuna kadar (gecikme cezası olmaksızın) belge sahiplerinin başvurusu üzerine, yapılmaktadır.

2020 yılı SMM Belgesi yenilenmesini yaptırmayan SMM‘ler, jeofizik mühendisliği hizmetleri kapsamında, rapor veya belge hazırlama, imzalama ve ilgili idarelere verme yetkisi yoktur. Ayrıca, Merkez, Şube Başkanlıkları, Bölge/İl-İlçe Temsilcilikleri veya sistem üzerinden JFMOBİS üye girişi arayüzünden sicil durum belgesi almak isteyen bürolarımız, tescil yenileme işlemini yaptırdıktan sonra belge alabileceklerdir.

Yine Yönetmelik gereğince;

Madde 9 "(4) (Değişik: RG/27878-18.03.2011) JFM‘nin büro veya şirket ortaklarından olmaması durumunda, şirket bünyesinde Oda üyeliğini sürdüren ve tescil süresince geçerli tam gün çalışma sözleşmesi bulunan en az iki Jeofizik Mühendisinin çalıştırılması zorunludur." şeklinde değiştirilmiştir.

26-27 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Jeofizik Mühendisleri Odası  XVI. Olağan Genel Kurulu`nda, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Müşavirlik Mühendislik Hizmetleri, Büro Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği, SMM Belgesinin Yenilenmesi Madde: 8-(1) d)"(Değişik: RG/27290-16.07.2009) Oda tarafından düzenlenen SMMH ile ilgili en az iki Meslek İçi Eğitim ve Belgelendirme kurslarına katılmış olması," bendi, "Oda tarafından düzenlenen SMMH ile ilgili her yıl en az bir Meslek İçi Eğitim ve Belgelendirme kursuna katılmış olması" olarak değiştirilmiştir. Yönetmelik değişikliği 11 Aralık 2017 tarih ve 30267 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yayım tarihinde yürürlüğe girmiştir. 2020 yılı yenilemelerinde, 11 Aralık 2017 tarih ve 30267 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan Yönetmelik değişikliği uygulanacaktır.

BT ve SMM Belgelerinin Yenilenmesinde İstenen Belgeler;

·         Büro yetkilisinin tescil yenilemesine ilişkin imzalı dilekçesi,

·         Büro Tescil ve SMMH Tescil Belgeleri asılları,

·         SMM belgesi sahibi iş yerinde çalışıyor ise, son altı ayın Sosyal Güvenlik Kurumu prim dökümü veya Sigortalı Hizmet Listesi, (TMMOB Yönetim Kurulu‘nun 24/11/2018 tarihli toplantısında alınan 214 nolu kararı ile; SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücretinin 2019 yılı için brüt 4.500,00 TL. (dörtbinbeşyüz) olarak belirlenmiştir. TMMOB Yönetim Kurulu kararı uyarınca Jeofizik Mühendisinin brüt maaşının asgari 4.500,00 TL olması ve sigorta priminin 30 gün olarak bu maaş üzerinden yatırılmış olması gerekmektedir.)

·         2019 yılında Oda tarafından düzenlenen SMMH ile ilgili en az bir Meslek İçi Eğitim ve Belgelendirme kurs belgesi fotokopisi,

·         Gerçek ve tüzel kişi kuruluşlarının vergilendirmeye tabi olmaya devam ettiğine dair belge (Vergi Dairesi Kayıt Belgesi - Mükellefiyet Belgesi) veya son ay vergi tahakkuk fişi fotokopisi,

·         Tescil yenileme ücretlerinin yatırıldığına dair ödeme belgesi,

·         Aktif Bağ-Kur veya Sigorta kaydı belgesi (SGK`dan veya e-Devlet`ten)

-       SMMH Belge Yenileme Ücreti: 720,00 TL

-       Büro Tescil Belge Yenileme (Şahıs) Ücreti: 480,00 TL

-       Büro Tescil Belge Yenileme (Şirket) Ücreti: 720,00

-       Üyelik Aidatı ödemesi (2020 yılı için Ocak-Aralık ayları 120,00 TL)

Oda Yönetim Kurulu doğrudan veya Şube, Bölge, İl ve İlçe Temsilciliği kanalıyla yapılan dilekçeli başvuruları inceleyerek sonuçlandırmaktadır. Belge verilmesi uygun görülen kişi veya kuruluşlara belgeleri geldiği yolla gönderilmektedir.

2020 Yılı SMMH Belge yenileme ve BT Belge yenileme işlemlerinin Yönetmelik gereği 2020 yılı Şubat ayı sonuna kadar (gecikme cezası olmaksızın) yaptırılması gerekmektedir. Şubat ayı sonundan itibaren yapılacak yenileme başvurularından BT Belge Yenileme ücretinin %20`si tutarında (şirketler için 144,00 TL, şahıs büroları için 96,00 TL) gecikme cezası alınmaktadır.

SMM belgesi sahibi çalışan durumunda olan Jeofizik Mühendisleri için; TMMOB Yönetim Kurulu‘nun 22 Kasım 2019 tarihli toplantısında alınan 438 nolu kararı ile; SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari brüt ücreti 2020 yılı için 5.000,00 TL. (beşbin) olarak belirlenmiştir. TMMOB Yönetim Kurulu kararı uyarınca Jeofizik Mühendisinin brüt maaşının asgari 5.000,00 TL olması ve sigorta priminin 30 gün olarak bu maaş üzerinden yatırılması gerekmektedir.

SMMH ve BT yenilenmesine esas bilgi ve belgelerin Oda‘ya verilmesinde gerçeğe aykırı beyanda bulundukları saptanan Tescil Belgesi üzerinde herhangi bir değişiklik yapan, tescile esas bilgilerde meydana gelen değişiklikleri bir ay içinde bildirmeyen kişi ve kuruluşların belgeleri iptal edilir. Belge onay işlemlerini her yıl yaptırmayan kuruluşların herhangi bir ihtar ya da ihbara gerek olmaksızın belgeleri iptal edilir ve numaraları başka bir kuruluşa verilmez. Bu şekilde belgeleri iptal edilen belge sahipleri tekrar başvuruda bulunduğunda gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda yeni belgeleri yeni sicil numarası ile verilir.

Genellikle başvurular son anda yapıldığından sıkışıklığa ve gecikmelere sebep olmaktadır. SMMH ve BT yenileme başvurularının önceden yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

XVII. Dönem Yönetim Kurulu 

 

Okunma Sayısı: 522

Tüm Duyurular »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.