ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

29 KASIM 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

BİLİMİ, TEKNİĞİ VE MESLEK ODALARINI YOKSAYAN BİR ANLAYIŞLA ÜLKEMİZ MADENCİLİĞİNİN YÖNETİMİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 24.08.2020  Güncellenme Zamanı: 17.09.2020 16:42:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 BİLİMİ, TEKNİĞİ VE MESLEK ODALARINI YOKSAYAN BİR ANLAYIŞLA

ÜLKEMİZ MADENCİLİĞİNİN YÖNETİMİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

 

Ülkemizde 1980`li yıllardan bu yana uygulana gelen neoliberal ekonomi politikaları nedeniyle kamudan, bilimden ve emekten yana bir ulusal madencilik politikası oluşturulamamıştır. AKP iktidarının plansız programsız ne yaptığını bilmez anlayışı nedeniyle son 16 yıl içerisinde Maden Kanunu, bazı kişi veya gurupların istem ve çıkarları doğrultusunda tam 23 kez değiştirilmiştir.

Her Maden Kanunu değişikliğinden sonra, hem bakanlık bürokratları hem de madencilik sektörü tarafından yeni bir kanunun çıkarılması ihtiyacı tartışılmaya başlanmış ve bu durum keyfi bir kısır döngüye dönüşmüştür.

Bu durum 2019 yılında da yaşanmış, 28 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu değişikliğinden hemen sonra, Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığı (ETBK) tarafından yeni bir kanun değişikliği çalışmasına  başlanmıştır. Bu kapsamda, 2019 yılı Kasım ayında sektör temsilcileri ile birlikte biz meslek odalarından da kanun hakkında görüş talebinde bulunulmuştur. Ancak olmayan bir taslak üzerinden görüş istenmiş olması ve mevzuat hazırlama tekniğine aykırı olan bu yöntem tarafımızdan eleştirilmesine rağmen, yine de maden kanunu üzerine görüşlerimiz Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü`ne (MAPEG) gönderilerek kamusal sorumluluğumuz yerine getirilmeye çalışılmıştır.

2020 yılı Haziran ayında "kanun taslağı" yerine "3213 Sayılı Maden Kanunu Uygulamasında Yaşanan Sorunlara İlişkin STK`lardan Gelen Öneriler Doğrultusunda Hazırlanan Çözüm Önerileri Çalışması" başlığı altında oluşturulmuş bir metin üzerine, madencilik  sektöründe bir tartışma başlatılmış ve tüm sektör bileşenlerinden görüş ve öneriler talep edilmiştir.

Biz meslek odaları olarak; Maden Kanunu`nun genel ilkelerini de ortaya koyarak bu taslak metinle ilgili ayrıntılı görüş ve önerilerimizi süresi içerisinde konuyla ilgili kurum olan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü`ne ilettik. Görüşlerin iletilmesinden sonra MAPEG tarafından, Odalarımızın da içinde olacağı, tüm tarafların katılımı ile konu hakkında ortak bir toplantı yapılacağı tarafımıza iletilmişti. Ancak, bu söylemlere rağmen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından 18-19 Ağustos tarihlerinde Kızılcahamam`da yapılan "Maden Mevzuatı İstişare Toplantısına" meslek odaları davet edilmemiştir.

Madenciliğin ana unsuru ve bilimin tekniğin temsilcisi olan meslek odalarının ve mühendislerin bu süreçte yok sayılması kabul edilebilir değildir.

Anlaşılıyor ki belirli çevrelerinin görüşleri doğrultusunda kapalı kapılar arkasında hazırlanan "Maden Kanunu" değişikliği kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışılıyor!...

Meslek Odalarının ve mühendislerin yer almadığı bir kanun çalışmasının sorunlara çözüm üretmesi ve başarılı olması mümkün değildir.

Meslek Odalarının ve mühendislerin yer almadığı bir maden kanunu çalışmasının bilimden emekten ve halktan yana olması mümkün değildir.

Meslek Odalarının ve mühendislerin yer almadığı bir kanun çalışmasının madenlerimizin sömürülmesini engellemesi mümkün değildir.

Meslek Odalarının ve mühendislerin yer almadığı bir maden kanunu çalışmasının madenlerimizin yandaşa ve sermayeye peşkeş çekilmesini önlemesi mümkün değildir.

Bilimi, tekniği ve meslek odalarını yok sayan bir anlayışla Ülkemiz madenciliğinin yönetimi mümkün değildir.

Yenilenemez doğal kaynağımız olan madenlerimizin etkin olarak aranıp en verimli biçimde çevresel değerlerimizi de gözetecek şekilde işletilerek ülkenin kalkınmasına, toplumsal refahın arttırılmasına hizmet eden; işçi sağlığı ve iş güvenliğini gözeten, bilimsel teknik esaslara uygun bir Maden Kanunu`nun ancak bu alanda faaliyet gösteren biz mühendis meslek odalarının katılımı ile mümkün olabileceğini vurguluyoruz.

 

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

24 Ağustos 2020, Ankara

Okunma Sayısı: 64

Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.