ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

29 KASIM 2021 , PAZARTESİ

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2018 / OCAK 78

Tüm Sayılar »

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK

BALKAN JEOFİZİK
SAYI: 2006-2010 9-13

Tüm Sayılar »

 
 

İZMİR’DE 6.6 (MW) BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM VE KISMİ TSUNAMİ

    Yayına Giriş Tarihi: 31.10.2020  Güncellenme Zamanı: 08.12.2020 13:36:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 


İZMİR’DE 6.6 (MW) BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM VE KISMİ TSUNAMİ

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı`ndan alınan verilere göre; Türkiye saati ile 14:51‘de merkez üssü Ege Denizi, Seferihisar (İzmir) aletsel büyüklüğü  6.6 (Mw) ve Odak derinliği 17.26(Km.) olan, Uluslararası deprem veri merkezlerine göre 6,9(Mw)-7,0(Mw)  büyüklüğünde (CSEM, USGS)  şiddetli bir deprem ve kısmi tsunami meydana gelmiştir.

İzmir`in yanı sıra Aydın, Manisa, Muğla, Uşak, Denizli ve çevre illerde ve İstanbul ve Tüm Marmara`da hissedilen, depremin ardından, 31.10.2020 09:23 ‘e kadar geçen zaman da  büyüklükleri 1.5 ile 5.1 arasında değişen 484 artçı sarsıntılar meydana gelmiştir. Depremin belirgin süresi ise ilk belirlemelere göre 15,68 sn. olarak hesaplanmıştır.

Resmi açıklamalara göre (31.10.2020 saat 9:23); 25 vatandaşımız hayatını yitirmiş, 804 vatandaşımız yaralanmış, birçok bina hasar görmüştür. Yıkılan binalarda kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Depremde vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Ayrıca hasar gören binalara girilmemesini öneriyoruz.

DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİDİR, DEPREMLER GEÇMİŞTE YAŞANDIĞI GİBİ GELECEKTE DE YAŞANACAKTIR.

Ülkemiz aktif bir deprem kuşağında yer almaktadır.  Bu gerçekliğe ve geçmişte yaşanan büyük can ve mal kayıplarına rağmen gerekli tedbirlerin alınmamış olması tekrar, tekrar aynı acı ve üzüntüleri  yaşamamıza neden olmaktadır.

Depremler ve doğal afetler ülkemizin kaçınılmaz bir gerçeğidir. Yer seçiminden başlayarak imar planlarının afet riskine göre hazırlanması, depreme dayanıklı güvenli yapıların üretilmesi, insanların deprem konusunda bilinçlendirilmesi, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında yapılacak çalışmalarla depreme hazırlıklı olunması gerekmektedir.

Deprem zararlarını en aza indirmek için; mühendislik biliminin gerekleri dikkate alınmalı, zemin ve temel etüt raporları standartlara uygun yapılmalı, Riskli alanlar imara açılmamalı, bilimsel normlara dayalı yer seçimi yapılmalı, İmar Planına altlık teşkil eden jeolojik-jeofizik-jeoteknik etütler yapılmalı, ada ve parsel bazlı tüm yapılaşmalarda mühendislik hizmeti almayan hiçbir uygulamaya ruhsat verilmemelidir.

Meydana gelen depremler, çok sayıda can ve mal kaybına, büyük üzüntüler ve acılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Depremin etkilerini en aza indirmeye yönelik tedbirlerin bir an önce alınması ve hayata geçirilmesi, ülke ekonomisi yönünden olduğu kadar, can ve mal güvenliği açısından da büyük önem taşımaktadır. Depremlere karşı hazırlıklı olma ve deprem zararlarını en aza indirme politikaları merkezi ve yerel yönetimlerin önceliği olmalıdır. Ülkeyi ve toplumu depreme karşı hazırlıklı hale getirmek ve halkın deprem güvenli binalarda yaşamasını sağlamak devleti yönetenlerin sorumluluğundadır.

Bir doğa olayı olan depremlerin; geçmişte olduğu gibi gelecekte de meydana geleceğini, önlenemeyeceğini, ancak alınacak bilimsel önlemler ve bilinçli eğitim ile zararın en aza indirilebileceğini unutmamalıyız.

Ülkemizde her an deprem olabilir. Deprem yarın olacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız. Deprem zararlarının en aza indirmenin en önemli yolu deprem dayanıklı binaların üretilmesidir.

 Bilinmelidir ki !!! DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR.

Saygılarımızla

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

XVIII. DÖNEM YÖNETİM KURULU  

Okunma Sayısı: 159

Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2021 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.