ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

02 ŞUBAT 2023 , PERŞEMBE

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB


JFMOBİS ÜYELİK İŞLEMLERİ


Üye Girişi yaparak kendinize ait iletişim, nüfus, eğitim vb. bilgileri görüp, bu bilgilerin yanlış veya eksik olanlarını düzenleyebilir, aidat borçlarını ödeyebilirsiniz.

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi

      Çalışmalarımız

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

»Oda Görüşleri

»Oda Güncesi

»Genç JFMO

»Yitirdiklerimiz

 

      LPG Sorumlu Müdür

»Sık Sorulan Sorular

»Belge Örneği

»Sözleşme Örneği

»Yönetmelik

»TMMOB Kararı

»Talep Formu

»Taahütname Örneği

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

      Yayınlar

 
 » KİTAPLAR

 
PROF. DR. RAHMİ PINAR KENTLEŞME VEYAPI İNCELEMELERİ ÇALIŞTAYI KİTABI

Tüm Kitaplar »

 
 » JEOFİZİK DERGİSİ

JEOFİZİK DERGİSİ
SAYI: 2016 / ARALIK 1

Tüm Sayılar »

 
 » JEOFİZİK BÜLTENİ

JEOFİZİK BÜLTENİ
SAYI: 2012 / OCAK-ARALIK 69-70-71

Tüm Sayılar »

 
 » BALKAN JEOFİZİK - MAKALELER

BALKAN JEOFİZİK - MAKALELER
SAYI: 2006-2010 1-9-13

Tüm Sayılar »

 
 

23. YILINDA; 17 AĞUSTOS 1999 BÜYÜK MARMARA DEPREMİ

    Yayına Giriş Tarihi: 16.08.2022  Güncellenme Zamanı: 07.09.2022 12:16:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

17 AĞUSTOS 1999 BÜYÜK MARMARA DEPREMİ DEPREMLERİ UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ !!!

 

23 yıl önce; 17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03:02`de Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğünde olan ve 45 saniye devam eden Gölcük Depremi, can kaybı ve yıkılan binalar dikkate alındığında, ülkemizin yakın tarihindeki en önemli olaylarındandır ve doğal afetlerin ne büyük toplumsal afetlere dönüşebileceğinin en acı örneklerindendir.

Deprem; Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova, Bolu, Bursa, İstanbul, Sakarya ve Zonguldak illerini etkilemiştir.

17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depreminde yaşanan acılardan sonra alınması gereken ders; mühendislik verilerinden yoksun imar planlarının, düşük standartlarda ve mühendislik hizmeti almamış yapı üretiminin, bilinçsizce verilmiş yer seçimi kararlarının ve plansız çarpık kentleşme sonucunun sosyal ve ekonomik yıkımlara neden olduğudur.

Ancak; geride bıraktığımız 23 yıl boyunca deprem yıkımlarının azaltılması için yeterli adımların atıldığı söylenemez. Meslek Odalarının; üyelerini denetlemesi, mesleki faaliyetlerini kayıt altına alması engellenmiştir. Kentlerin yeniden yapılandırılması ve depreme dayanıksız binaların güçlendirilmesi için gerekli olan kentsel dönüşüm uygulamaları rant aracı haline getirilmiştir. İmar barışı çıkarılarak, hiçbir mühendislik hizmeti almayan denetimsiz ve kaçak yapılar yasal hale getirilmiştir.

Zemin özelliklerine uygun güvenli yapı üretilmesi deprem zararlarının en aza indirilmesinde önem arz etmektedir. Bu konuda bilim ve tekniğin ışığında çok disiplinli mühendislik çalışması yapılmalıdır.

Deprem toplanma alanları, olası bir deprem anında ve sonrasında olumsuz etkilerden korunabilmek için barınma, beslenme ve sağlık gibi temel ihtiyaçların karşılanacağı alanlardır ve hayati önem taşımaktadır. Deprem sırası ve sonrasında, önceki yıllarda yaşananların tekrar yaşanmaması için  halkımızın depremde ne yapacağı, nerelerde toplanacağı ve kullanılacak acil yollar konusunda bilinçlendirilmelidir.

Ülkemizdeki deprem gerçeği, deprem meydan geldiğinde hatırlanmaktadır. Gerekli dersler  çıkartılmadığından, her büyük depremden sonra büyük acılar yaşanmakta can ve mal kayıpları olmaktadır. Aktif bir deprem kuşağında bulunan ülkemizde, deprem ve afetlerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de olacağının bilimsel bir gerçek olduğu  göz ardı edilmeden, telafi edilemez can ve mal kayıplarının yaşanmaması için deprem ve afetlere karşı ciddi ve gerçekçi önlemler alınmalıdır.

Deprem gerçeğini unutmak, insan hayatını önemsememektir. Geri döndüremeyeceğimiz bir şey varsa o da insan hayatıdır. Küçük-büyük depremlerle kendisini bize hatırlatan Büyük Marmara Depremi ise adım adım yaklaşmaktadır. Bu nedenle başta İstanbul olmak üzere ülkemizdeki mevcut yapı stokunun depreme karşı dayanıklılık kontrolünün yapılarak, yapının durumuna göre güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması önem arz etmektedir.

 

Yapı Denetim Sistemi; TMMOB ve bağlı Odalar, üniversiteler ve ilgili kesimlerin katılımıyla yeniden düzenlenmelidir. Tüm yaşam alanlarımız bilimin ve teknolojinin rehberliğinde deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılandırılmalıdır.

Ülkemiz toprakları büyük ölçüde deprem tehlikesi altındadır. Bilimin ve tekniğin ve insan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yapılmalıdır. Güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin oluşturulması sorumluların birinci öncelikleri arasında yer almalıdır.

Doğanın bir gerçeği olan depremlerin önlenemeyeceği, ancak alınacak bilimsel önlemler, bilinçli eğitim ve planlı yerleşim alanları ile deprem zararlarının en aza indirilebileceği unutulmamalıdır. · 

DEPREM ÖLDÜRMEZ; DENETİMSİZLİK, AKIL, BİLİM VE TEKNİK DIŞI UYGULAMALAR ÖLDÜRÜR.

17 Ağustos Depreminin 23. Yılında yitirdiklerimizi özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Saygılarımızla,

 

17.08.2022

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

19. DÖNEM YÖNETİM KURULU


 

Okunma Sayısı: 106

Tüm Basın Açıklamaları »

 

COPYRIGHT © 2023 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.