ANA SAYFAAna Sayfa  BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri
   ABOUT USAbout Us    FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

04 ARALIK 2022 , PAZAR

BAĞLANTILARBağlantılar SİTE HARİTASISite Haritası SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama

TMMOB

Adana  Antalya  Eskişehir  İstanbul  İzmir  Kocaeli  Samsun Trabzon 

 

      Tescilli Şirketler

»Tescilli Şirket Listesi

»Asgari Birim Fiyat Listesi


   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

      Şube İçeriği

»Şube Tarihçesi

»Şube Yönetim Kurulu

»Temsilciler

»Haberler

»Duyurular

»Basın Açıklamaları

»Görsel Basında Odamız

»Yazılı Basında Odamız

 

      Şube Kapsamındaki İller

· AYDIN
· BALIKESİR
· ÇANAKKALE
· DENİZLİ
· İZMİR
· MANİSA
· MUĞLA
· UŞAK

 

 

      Jeofizik Tanıtım Videosu

4 KASIM 2022 (03:29:20TS, MW=4.8) BUCA İZMİR) DEPREMİ

    Yayına Giriş Tarihi: 07.11.2022  Güncellenme Zamanı: 08.11.2022 13:43:19  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

4 Kasım 2022 tarihinde yerel saatle 03:29:20`de İzmir`in Buca ilçesinde, yeryüzünden 14 km derinlikte 4.9 (Mw) büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkezüssü, Gediz çöküntüsünün devamındaki Dağkızılca Fayı, Tuzla Fayı ile Buca Fayı arasındaki deformasyon alanında bulunmaktadır. Merkezüssünün hemen-hemen üstünde yerleşik duran Buca ilçesinde yaklaşık 5 saniye gibi kısa bir sürede, fakat şiddetli hissedilmiş olup sağlam tespit edilmemiş eşyaların yerdeğiştirmesine/devrilmesine neden olmuştur. Deprem, sözkonusu faylar arasındaki konumu nedeniyle %77 oranında baskın bir yanal hareket (doğrultu atım) bileşeni ve normal faylanma bileşeni içeren verev hareketle kırılan bir faylanmanın ürünüdür. Meydana gelen deprem fayı, adı geçen merkezüssünden 3-4 km daha KKB (kuzeykuzeybatı) tarafında aranmalıdır. Depreme ait sarsıntı haritasından, en şiddetli sarsıntının merkezüssünün hemen batısında kalan Gaziemir civarında VI (altı) şiddetinde gerçekleştiği, bundan başka etkili hissedildiği diğer yerlerin Bostanlı, Çiğli`nin batısı ve Kemalpaşa yakınları olduğu anlaşılmaktadır. Bu depremin neden olduğu sarsıntı süreci, ilk gün 100`e yakın artsarsıntı ile devam etmektedir.  Buca Fayı, tanımlanmış mevcut boyutları ile çok daha büyük bir deprem üretebilecek özellikte görülmemektedir. Ancak, bu depremle tetiklenebilecek diğer diri fayların etkinlik kazanması olasıdır. Kamuoyunun bu noktayı gözardı etmemesinde çok yarar vardır.

Deprem zararlarının en aza indirilmesinde, uygun yerleşim alanlarının belirlenmesi ve zemine uygun bina yapımı kadar, mevcut yapı stokunun, depreme karşı dayanıklılık kontrolünün yapılarak, yapının durumuna göre güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması önem arz etmektedir. Riskli binaların taranıp tespit edilmesinde, yapıya hasar vermeden binanın  dayanıklılığını inceleyen Jeofizik Mühendisliği yöntemlerinden yararlanılmalıdır.

Jeofizik-Jeolojik zemin etüt raporlarının standartlara uygun yapılmasının sağlanması, raporların kontrolü ve gerekli durumlarda yerinde   denetimi için, merkezi ve yerel idarelerde Jeofizik Mühendisi istihdamı zorunlu olmalıdır. Son depremde de görüldüğü üzere mevcut bina olmadan önce, denetimlerin ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Ancak İzmir`de bulunan 30 ilçeye bakıldığında 23 belediyede jeofizik mühendisi istihdamı olmadığından dolayı denetimsiz geçen zemin etüt raporuna göre tasarlanan binanın, ileride meydana gelecek bir depremde zarar görmemesi mümkün değildir. İleride daha üzücü deneyimler yaşanmaması için en kısa zamanda İzmir`de bu eksikliğin giderilmesi gerekmektedir. Sadece yerel belediyelerde Büyükşehirlerin ilgili kurumları ve devletin ilgili bakanlıklarında yeteri kadar Jeofizik Mühendisinin istihdamının yapılması gereklidir.

Bu büyüklükteki bir depremden sonra akla gelen ilk sorulardan birisi daha büyük bir depremin öncüsü müdür? Bunu söyleyecek ve yorumlayacak bir teknolojik gelişime şuan sahip değiliz. 3 bilinmeyenli denklem olan depremin yeri, zamanı ve büyüklüğü önceden bilmek bilimdışı bir yorumdur. Sismolojik ve bilimsel veriler olmadan yapılan tüm yorumlara asla inanılmaması gerekmektedir.

İzmir`i tehdit eden kırık sistemleri içinde ve tamamı deprem bölgesi olan ülkemizde her zaman karşılaşılabilecek büyüklükte bir depremdir. İzmir başta olmak üzere ülke kamuoyunun deprem bilinciyle yaşaması, duyarlı olması ve depreme dayanıklı yapıları kullanması şarttır. 

 

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

İZMİR ŞUBESİ XIII. DÖNEM YÖNETİM KURULU 

Okunma Sayısı: 5

İzmir Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

 

COPYRIGHT © 2022 TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO: 10/7 06650 KIZILAY / ANKARA
TELEFON: (+90) 312 418 82 69   FAKS: (+90) 312 418 83 64
e-POSTA:

 

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.