(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

İkinci Dünya Savaşı olarak bilinen Dünyanın en kanlı emperyalist paylaşım savaşı Nazilerin Polonya’yı işgal etmesiyle 1 Eylül 1939'da başladı. Bu savaştan geriye milyonlarca ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını kentler ile acı ve gözyaşı kaldı.

İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve doğa katliamına  ve tarifsiz acılara neden olan  emperyalist paylaşım  savaşının başladığı gün yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

1 Eylül Dünya Barış Günü, savaşların ve acıların bir daha yaşanmaması, barışın bütün toplumları ortaklaştıran bir değer olarak kabul edilmesini sağlamak amacıyla yıllardan bu yana bütün dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesinde ve Komşularımız Suriye, Irak ve hemen yanı başımızdaki Ukrayna`da yaşanan savaşlar, sivillerin ölümüne, sakat kalmalarına, yaşam alanlarını terk ederek göç etmek zorunda kalmalarına, aynı zamanda insanlığın ortak değerleri olan kentlerin, tarihsel ve doğal mirasın geri dönülmez bir şekilde zarar görmelerine neden olmaktadır.

Bu ülkenin insanları olarak; çatışmaların olmadığı, silahların  sustuğu komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. “yurtta barış, dünyada barış” istiyoruz!

Dünyada ve Ortadoğu da devam eden savaşlara rağmen, barışın sağlanacağı ve barışın insanca yaşamanın mutlak gereği olduğu gerçeğine olan umudumuzu ve inancımızı sürdürüyoruz.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası olarak;  adaletin, eşitliğin, kardeşliğin yardımlaşmanın, dayanışmanın insanca bir yaşamın egemen olduğu, acı ve gözyaşının olmadığı, kalıcı barışın sağlandığı bir Dünya özlemiyle,  meslektaşlarımızın ve ulusumuzun “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutluyoruz.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

  1. Dönem Yönetim Kurulu

 

01 Eylül 2023

Okunma Sayısı: 438