(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 101. YILI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 101. YILI

Kurtuluş Savaşının dönüm noktalarında biri olan, 30 Ağustos Zafer Bayramının 101. yıldönümünü; Falih Rıfkı Atay'ın “Nemiz varsa, eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu batının pençesinden, vicdanımızı ve düşüncemizi Doğu’nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi ‪30 Ağustos Zaferi'ne borçluyuz.” sözleriyle kutluyoruz.

30 Ağustos Zaferi tarihimizin tartışmasız en önemli zaferlerinden biridir. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında kazanılan  bu zafer, Türkiye için çok ağır koşulları olan Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sevr Barış Antlaşması yerine Mudanya Ateşkes Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması'nın imzalamasını sağlamıştır.

30 Ağustos Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun temel taşıdır. 30 Ağustos, İstiklâl mücadelemizin zaferle taçlandığı, Cumhuriyetimizin temellerinin inşa edildiği, tarihten silinmek istenen bir milletin direniş ve dirilişinin yükseldiği, küllerinden yeniden doğduğu bir gündür. 

Milletçe çok ağır bedeller ödeyerek ulaştığımız Milli Bağımsızlık Zaferinin   101. yılında, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ülkemizin bağımsızlığı için canlarını veren şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

30.08.2023

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

19. Dönem Yönetim Kurulu
Okunma Sayısı: 359