(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

8 Mart; ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerinin yükseltildiği  mücadele ve dayanışma günüdür.

8 Mart; dünya kadınlarının taleplerini birlikte daha gür haykırdığı, kendilerini toplumda eşit bir birey olarak yok sayan çağdışı zihniyetlere karşı çıktığı, kadını sömüren, aşağılayan, yok eden sistem ve zihniyetlere karşı omuz omuza mücadele verdiği gündür.

8 Mart’lar bir kutlama günü değil, kadınların sorunlarını ve taleplerini dile getirme günüdür, her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı çıkma günüdür.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi  “Kadınlarını geri bırakan milletler geri kalmaya mahkumdur..Ülkemizde gerçek demokrasiye ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmek ancak kadın erkek eşitliğinin sağlanmasıyla mümkün olacaktır.  

Dünya Kadınlar Günü, dünyanın neresinde olursan olsun kadınlara uygulanan sömürüye ve kadınların hayatın tüm alanlarında karşılaştıkları baskıya karşı yürütülen mücadeleyi simgeleyen bir gün olarak kutlanmaktadır.

Kadın cinayetleri artarak devam etmektedir. “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin olan Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesinin iptal edilmesi kadınlara karşı şiddetin tırmandığı günümüzden kabul edilemez bir uygulamadır.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası olarak; evde, işte, okulda, tarlada, fabrikada, şantiyede, madende çalışan, emek ve hakları için mücadele eden kadınlarımızın ve kadın meslektaşlarımızın,  dünyada ve ülkemizde barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, kadına yönelik şiddetin, işkencenin, taciz ve tecavüzlerin,  baskı ve kadın cinayetlerinin son bulduğu bir Türkiye özlemiyle,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, her türlü şiddete, ayrımcılığa tacize, tecavüze uğrayan yaşamı için mücadele eden bu uğurda canını yitiren kadınları saygıyla anıyoruz.

Kadın erkek yan yana, omuz omuza, yaşamın her alanında!

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası
19. Dönem Yönetim Kurulu

08 Mart 2024

Okunma Sayısı: 446